Templates by BIGtheme NET
Anasayfa / Konu Dışı / 1 – 2 yaş arası bebek eğitimi nasıl olmalı?

1 – 2 yaş arası bebek eğitimi nasıl olmalı?

Bebeğiniz 1 yaşını doldurduysa, yürümeye başladıysa dünyayı keşfetme yolculuğu hız kazanmaya başladı demektir. Bebekler yürümeye başlamasıyla beraber evdeki bazı nesneleri bir yerden başka bir yere taşımak isterler. Yapabildiklerini gördüğünde ise çok mutlu olurlar. Onların bu taşıma arzusunu engellemeyin. Bırakın evdeki eşyalarınızı taşısın. Siz sadece onu sürekli olarak gözetleyip kontrol edin. Sadece tehlikeli durumlarda ona müdahale edin. Bırakın dağıtsın etrafı.

Etrafındaki bütün nesneleri kurcalamak isteyecek, çekmeceleri karıştırıp dolapları açacaktır. Farklı büyüklükleri, renkleri ayırt etme, becerisi kazanacak, deneme yanılma ile bu becerisini geliştirecektir. Bu dönemde bebeğinize renkleri ve şekilleri  tanımasına yardımcı oyuncaklar alabilirsiniz.

Bebeğinize gelişimine katkı sağlayabilecek oyuncaklar alın. Yutma tehlikesi olmayan büyük parçalı legolardan alabilirsiniz. El göz koordinasyonunu bu tip oyuncaklar geliştirecektir. Aldığınız oyuncakları önüne koyup tek başına oynamasını beklemeyin. Oturup onunla en az 5-10 dakika oynayın. Legolarla siz birşeyler yapın. Bebekte sizi izleyerek taklit etmeye çalışacaktır. Bebeğinize yapılması zor şeyler göstermeyin. Bebeğinizin de yapabileceği basit şeyler gösterin. Bebeğiniz yapabildiğini görsün ve özgüveni bu sayede artsın. Yapamadığını farkederse kızıp dağıtacak oyuncaklardan sıkılacaktır. Oyuncaktan bahsetmişken önüne bir çuval oyuncağı dökmeyin. Bu bebeğinizin dikkat dağınıklığı geliştirmesine neden olur. Bebeğinizin önüne en fazla 2-3 çeşit oyuncak koyun. oturup onunla 5-10 dakika vakit geçirin sonra kenara çekilin. Bebeğiniz oynamaya devam edecektir. Bebeğinizin bulunduğu odadan ayrılmayın. Siz bebeğinizi oturma odasında oyuncakları ile bırakıp mutfağa giderseniz kısa bir süre oyuncakları ile oynadıktan sonra hemen yanınıza gelecektir. Hiçbir bebek yalnızlığı sevmez ve kısa süre bile olsa tahammülü yoktur. Bebeğinizin olduğu yerde durun, mümkünse onu izleyin ve yaptığı davranışları ona gülümseyerek, alkışlayarak veya farklı olumlu tepkilerle dönüt verin.

bebekmusicSeslerin taklidi : Duyduğu sesleri müzikleri mırıldanmaya ve taklit etmeye başlayacaktır. Ona bu dönemde müzikler dinletebilir, masal kitabı okuyabilir, Konuşmaya yeni başladığı bu dönemde onun yanlış söylediği bir sözcüğü zorla düzeltmeyin. Bebeğin konuşma cesareti azalabilir. Onun yerine siz doğrusunu söyleyerek, doğru söylenişi öğrenmesini sağlayabilirsiniz. Yeni öğrendiği kelimeyi pekiştirmek için devamlı o kelimeyi kullanacaktır. Örneğini “aç” kelimesini öğrenen bebek dolabın önüne geldiğinde kapağı işaret ederek aç, tv nin karşısına geçip aç yada kapının yanına gidip aç diyerek ve bu kelimeyi sık sık kullanarak pekiştirmek isteyebilir.

 

bebeklerezamanilk düzen ve disiplinin başlaması :  Bebeğinize ilk düzeni bu dönemde verebilirsiniz. Örneğin uyku zamanını düzene sokarak başlayabilirsiniz. Her gün hemen hemen aynı saatte uyumalı ve aynı saatte kalkmalıdır. yemek saatleri de belirli bir düzende olmalı aynı saatte kahvaltısını yeyip aynı saatte ara öğün vermelisiniz. Bebeğinize ilk disiplin eğitimi olarak tehlikelerden korunmayı öğretebilirsiniz. Bebeğiniz “hayır yapma” kelimesini anlamaz. Bebek, bir kuralı onu sevdiğimiz ve korumak için koyduğumuzu farketmelidir. Bunu bebeğe farketirirsek disiplin kendiliğinden gelişmeye devam eder. Bebeğinize yanlış davranışından dolayı “neden böyle yapıyorsun, ne yaramaz çocuksun “. Şeklinde eleştirmeyin. Olumsuz davranışı eleştirin.

 

Bebeğinize bir kural uygularken hem anne hem baba aynı şekilde kuralları yürütmelidir.

Unutmayın ki  bu yaş dönemi zihinsel, kişilik gelişimi açısından çok önemlidir.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*