Templates by BIGtheme NET
Anasayfa / Konu Dışı / Bebek idrarı neden kötü kokar ?
bebek idrarı kokuyorsa
bebek idrarı kokuyorsa

Bebek idrarı neden kötü kokar ?

Sağlıklı bir bebekte idrar açık renkte ve kokusuzdur. Bebeğinizin idrarındaki koku genelleme yaparsak sıvı tüketim miktarına bağlı olarak, idrar miktarı azalacağından normalden daha yoğun bir şekilde kokabilir. Fakat düşük ihtimalde olsa, ülkemizde yaşanan akraba evlilikleri nedeniyle doğuştan gelen bir hastalığın habercisi olabilir. Ailenizde diğer çocuklarda hastalık varsa veya ölüm varsa, metabolik hastalıklar yönünden bebeğinizi değerlendirmeniz önemlidir.

Bebeğinizin idrarındaki koku, özellikle terli ayak kokusu yada akça ağacı şurubu gibi karamelize tatlı bir kokuya benzer bir tarzda ise farklı metabolik hastalıklar açısından değerlendirmek gerekir.

Bebekler en çok karşılaşılan enfeksiyon türü idrar yolu enfeksiyonudur. Bebeklerde bu hastalık kronik böbrek yetmezliği gibi ciddi bir boyuta taşınabilir. Bu nedenle 5 yaşın altındaki çocuklar da görülen enfeksiyonlara çok dikkat etmek gereklidir. Çocuğun yaşı ne kadar küçükse enfeksiyon hastalığı vücudunda o kadar büyük deformasyona neden olabilir. Erken teşhisi yapılmamış çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu, ilerleyen zamanda hipertansiyona veya böbrek yetmezliğine yol açabilir.

Sonuç olarak bebeğinizin idrarındaki koku günlük sıvı alımı miktarından kaynaklı olabileceği gibi, çoğunlukla akraba evlilliği yapılan evliliklerde ortaya çıkan ciddi metabolizma hastalıklarının ilk habercisi de olabilir. Bu nedenle bebeğinizin sıvı alımını arttırdıktan sonra koku aynı şekilde devam ediyorsa uzman bir doktora başvurmak son derece önemlidir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.