Templates by BIGtheme NET
Anasayfa / Konu Dışı / Bebekler balgamı doğal yolla nasıl atabilir
bebeklerde_oksuruk

Bebekler balgamı doğal yolla nasıl atabilir

Balgam akciğer tarafından üretilen doğal bir salgıdır. Bazı hastalıkların neticesinde akciğer bir savunma mekanizması olarak balgam üretimini fazlalaştırır. Bu durum özellikle bebeklerde çok rahatsız edici olabilir. Nefes almakta zorluk çekebilir. Geceleri sık sık ağlayarak uyanır.  Öksürme sıklığı artar.

Bebekte balgam olup olmadığı nasıl anlaşılır ? 

Her öksüren bebekte balgam var diyemeyiz. Bebeğinizin boğazına takılan bir şeyde öksürüğe neden olabilir. Bebeğiniz nefes alıp verirken bir hırıltı sesi geliyorsa balgam ihtimali yüksektir. Eğer bebeğiniz durmaksızın yarım saate yakın şiddetli bir şekilde öksürüyorsa mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.  “Bu şekilde durmaksızın öksüren bir çocuk astım belirtisi gösteriyor olabilir.  Astım, halk arasında koah hastalığı ile karıştırıp korkuya neden oluyor. Aslında burada bahsedilen astım nefes borusunun aşırı duyarlılığı hastalığıdır. ” (Prof. Dr. Elif DAĞLI)

Balgama neden olan durumlar nelerdir ?

Bebeğin enfeksiyon kapması sonucu balgam oluşabileceği gibi, belirgin bir hastalık neticesinde de balgam oluşabilir. Uzun süre devam eden durumda doktorunuza başvurmanız önem arz etmektedir.

Bebeğim neden öksürüyor ? 

Öksürme bebeğin balgamı atabilmesi için doğal bir reflekstir. Bebeğinin çok öksürdüğünü görüp kıyamayan anne babalar, balgam söktürücü ilaçlara başvururlar. Ama çok fazla balgam söktürücü kullanmanın da bebeğe zararları vardır. Özellikle 1 yaşın altında ise bebeğiniz balgam söktürücü hiç kullanmamanızı tavsiye ediyorlar. Balgamı olan bir bebeğe asla öksürük kesici bir ilaç v.s vermeyin. Aksine rahatça öksürmesini ve balgamı kolayca atmasını sağlayacak yollar deneyin. 

Rahat öksürüp kolay balgam atabilmesi için yapılacak basit yöntemler:

  • Yatarken yastığını daha dik konuma getirebilirsiniz. Bu sayede öksüren bebeğin balgamının tekrar boğazından içeri girmesini biraz önlemiş olursunuz.
  • Bebeğinizin odası aşırı sıcak olmamalıdır. Bebeğinizin yattığı odanın nemli olmasını sağlayın. En basit yolla geniş ağızlı bir kaba sıcak bir su koyarak odasının nem oranını arttırabilirsiniz. Nem bebeğin boğazının tahriş olmasını azaltacaktır.
  • Bebeğinize bol bol ılık su içirmelisiniz. Eğer bebeğiniz 6 aydan küçükse sadece anne sütü verilmelidir.
  • Bebeğiniz 1 yaşından büyükse havuç suyu içirebilirsiniz. Havuç suyunun balgam söktürücü bir özelliği olduğu söylenmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*