Templates by BIGtheme NET
Anasayfa / Konu Dışı / Biliyormuydunuz / Uzay Neden Karanlıktır ?

Uzay Neden Karanlıktır ?

Dünyamızı aydınlatan güneş, ve uzayda bulunan diğer milyonlarca yıldız:Bunlara rağmen uzay daha neden karanlık?

Uzayın karanlık oluşunun karışık bir cevabı olsa da öğrenmeye değer bir bilgi. Hazırsanız bu bilgiyi öğrenelim;

Johannes Kepler, Edmond Halley gibi birçok bilim insanı yüzyıllar boyunca bu soruya cevap bulmaya çalışmıştır. Dünya atmosfer ile çevrilidir. Atmosfer içerisinde su damlaları, gaz ve tozlar bulunur. Güneşten gelen ışınlar atmosfer içerisindeki bu maddelere çarpar ve her yöne dağılır. Dağılan ışınların cisimlerden yansıyarak gözümüze gelmesi sayesinde, cisimleri ve onların sayısız tondaki renkleri görebiliriz. Yani:

Uzayda boşluk olduğu için ışık kaynaklarından gelen ışık ışınları bir cisme çarpamaz. Bu nedenle uzayda ne kadar ışık kaynağı olursa olsun uzayı aydınlatacak kadar değildir,

Diğer bir nedeni ise :

Işığın bir dalga boyu ve frekansı vardır, ışık yalnızca belli bir aralıktaki dalga boyunda görünür hale gelir. Bu aralıktan büyük ve küçük dalga boylarında ışığı göremeyiz. Işık kaynağı sizden uzaklaşıyorsa, ışığın dalga boyu büyür. Evrenin genişlediğini ve yıldızların bizden uzaklaştığını düşünürsek, dalga boyu büyüyen ışık, kırmızıya kayar ve görünür bölgenin dışında kalır bu nedenle gözle görülemez. Örneğin kaldırımda yürüyorsunuz bu sırada, bir araba hızla, size doğru geliyor, araba uzaklaştıkça arabadan gelen sesin değiştiğini fark edersiniz. İşte bu etkiye Doppler Etkisi adı verilir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.