Templates by BIGtheme NET
Anasayfa / Konu Dışı / Karşılaştırmalar / Yakıt cimrisi motorsikletler

Yakıt cimrisi motorsikletler

Otomobillerde Yakıt sarfiyatı az olan modelleri tercih ediyoruz. Bu durum motorsikletlerde de kısmen aranıyor. Otomobillere ortalama yarı yarıya km başına harcadığı yakıt daha az olan motorsikletlerin bazı modelleri diğerlerine göre farkedilir bir yakıt tasarrufu sağlıyor. Buda motorsikletinizle doya doya gezerken yakıtını aklınıza takmıyorsunuz.

Yakıt sarfiyatı açısından hangi motorsiklet ?

Bilindiği gibi motorsikletler tek ve çift silindirli olarak üretilirler. Çift silindirli motorlar daha çok hız yaparken tek silindirli motorların torku çift silindire göre daha fazladır. Eğer bir motordan hem performans hemde az yakmasını bekliyorsanız. Torkunun yüksek motorunun küçük olmasına dikkat edeceksiniz. Yani rakiplerinde göre daha verimli çalışan bir motor seçeceksiniz.

Motorsikletinizi daha çok şehir içinde kullanacaksanız CUB modeller yakıt açısından sizin için daha mantıklı olacaktır. 100 cc lik Cub modeller ile 60 km hızla 100 km de 1,8 litreye kadar yakıt düşebiliyor.  Örneğin Yamaha MT-125 100km de 1.8 litre benzin yakıyor. Kullanan kişilerden alınan bilgilere göre piyasadaki en az yakan motorsikletlerden birisi bu model diyebiliriz.

Yakıt sarfiyatı bakımından motorsikletlerin ortalaması :

Şunu rahatlıkla söyleyebiliriz, Piyasada bulunan bütün motorsikletler, en az 100 km de 1,6 litre ile 4 litre arası benzin yakarlar. Yani 100 km de 1,6 litreden daha az yakan motorsiklet bulamazsınız. Buda şuanki benzin fiyatlarına göre yaklaşık 8 kuruş yapar.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.