Templates by BIGtheme NET
Anasayfa / Konu Dışı / Mobil Cihazlar / Çok karşılaşılan android sorun ve çözümleri
Play store çökme sorunu

Çok karşılaşılan android sorun ve çözümleri

Android de her işletim sistemi gibi, sorunlarla karşılaşabileceğiniz, insan yapımı bir yazılım. Üstelik açık kaynak kodlu olması sebebiyle, rakibi iOS’a oranla biraz daha fazla sorun çıkardığını da itiraf etmek lazım. Ancak neyse ki, Android’in çok sık karşılaşılan basit sorunlarını çözmek de bir o kadar kolay.

Play store Çökmesi

Play store Çökmesi

Google Play Store çökmesi

Eğer Google Play Store uygulaması açıldıktan hemen sonra çöküyorsa, telefonunuzdaki cache hafızanızda sorun var demektir. Çoğunlukla bu cache dosyasını temizlemeniz, sorunu çözmeye yeterli olur.

Şu adımları izleyin:

 • Ayarlar
 • Uygulamalar
 • Tümü sekmesine geçiş yapın.
 • Google Play Store’u bulun ve tüm verileri temizle seçeneğine tıklayın.
 • Telefonunuzu kapatıp tekrar açın.

Eğer bu yöntem işe yaramazsa, şu uygulamaların da verilerini silin.

 • Google Play Services
 • Google Services Framework

Yeterli disk alanı yok

android disk alanı hatası

android disk alanı hatası

Eğer telefonunuzda yeterli disk alanı kalmadığına dair bir mesaj alırsanız, panik yapmayın. Android tüm uygulamalar için sabit bir depolama alanı ayırır.

Diskte yer açmak için yapabileceğiniz en iyi iş, gereksiz uygulamaları silmek olacaktır.

Ayrıca eğer mobil Spotify uygulaması gibi, dosyaları saklı uygulamalar kullanıyorsanız, telefonunuzu temizlemek için CCleaner gibi bir temizleme uygulamasını tercih etmelisiniz.

 

 

Google Play Store uygulama indirmiyor

Play store indirememe sorunu

Play store indirememe sorunu

Bazı Android sahipleri bu rahatsız edici sorunla karşılaşabiliyorlar. Ancak panik yapmaya gerek yok. Bunun için de en kısa çözüm Google Play Store uygulamasının verilerini silmek. Böylece Cache temizlenecek ve Google Play Store yeniden normal çalışmaya başlayacak. İlk maddedeki adımları aynen uygulayın…

 

 

 

 

Google Play Store’u yeniden kurmak

Play store yeniden nasıl kurulur

Play store yeniden nasıl kurulur

Google Play’i telefondan gerçekten silmeniz kolay iş değil. Bunun için telefona root işlemi yapmanız gerekiyor. Ama mağaza uygulamasını devre dışı bırakmış olabilirsiniz. Eğer Play Store’u uygulamalar arasında göremiyorsanız panik yapmayın.

 • Ayarlar
 • Uygulamalar
 • “Hizmet Dışı” sekmesine gelin.
 • Google Play Store.’u bulun ve aktive edin butonuna basın.

 

 

Google Play Store’un eski versiyonu

Play store eski versiyon sorunu

Play store eski versiyon sorunu

Bazen Google Play’in son versiyonu kullanıcıların eski telefonları ile çalışmayabiliyor. Eski versiyonu kurmak için de Google Play’in eski APK dosyasına ihtiyacını olacak.

APK Mirror sitesini kullanarak telefonunuza eski Google Play’i kurabilirsiniz.

 

 

 

 

Android cihazındaki hafızayı nasıl temizlerim

Android hafıza nasıl silinir

Android hafıza nasıl silinir

Android işletim sistemi, kullanıcının verilerinin kaybolmaması için arka planda çalışan uygulamaları kendi kendine kapatmıyor. Bu da açılan uygulamaların zaman içinde arka planda birikip hafızayı zorlamasına neden oluyor. Kullanmadığınız uygulamaları kapamak için pratik bir App Killer uygulaması kurmanız işinizi kolaylaşatıracaktır. Bu uygulamalar, ekranda tek tıklamayla arka plandaki uygulamaları kapatırken, zamanlanmış şekilde belli periyotlarla otomatik olarak da kapama yapabiliyor.

 

 

 

 

System UI çalışmıyor!

system UI çalışmama sorunu

system UI çalışmama sorunu

Bazen kullanıcı arayüzü donar ve dokunmalara tepki vermez. Böyle durumda en iyi çözüm telefonu kapatıp yeniden açmaktır. Eğer bu da sorunu çözmezse, cache’yi temizlemeniz gerekebilir. Şu adımları izleyin:

 • Ayarlar
 • Uygulamalar
 • System UI’yi seçin.
 • Hafızayı Temizle butonuna basıp telefonu yeniden başlatın.

 

 

Download’lar çalışmıyor!

Android indirme sorunu

Android indirme sorunu

Android’in kendi download yazılımı bulunuyor ancak bu uygulama bazen indirmeleri yarıda kesebilir veya indirmeyi başlatmayabilir. Bu durumda telefonun cache’sini silmek yine en uygun çözüm olacaktır.

 • Ayarlar
 • Uygulamalar
 • Tüm uygulamalar sekmesinden Download Manager’ı seçin.
 • Hafızayı temizleyin ve telefonu yeniden başlatın.

 

 

 

İndirilen dosyaları bulamıyorum

android indirilen dosyayı bulamama sorunu ve çözümü

android indirilen dosyayı bulamama sorunu ve çözümü

Android, telefona indirilen dosyaları standart olarak “Download” isimli bir klasörün içine yükler. Bu klasörü göremiyorsanız panik yapmayın; bulmak için, bazı model cihazlarda  bir dosya yöneticisi kurmanız gerekir. Dosya yöneticisi kurulduktan sonra SD kartın içindeki dosyalara ulaşın ve Download klasörünü bulun.

 

 

 

 

İndirilmiş videoyu izleyemiyorum

Android indirilen videoları izleyememe sorunu

Android indirilen videoları izleyememe sorunu

Bazen indirdiğiniz videonun formatı, Android’in standart uygulamalarının çalıştırabileceği formattan farklı olabilir. Bu gibi durumlar için telefonunuza VLC Player veya MX Player gibi çalma uygulamalarını yüklemeniz sorunu çözebilir.

 

 

 

 

 

Telefona zararlı yazılım yükledim

android zararlı yazılım nasıl temizlenir

android zararlı yazılım nasıl temizlenir

Telefonunuza asla kırılmış oyunlar veya uygulamalar yüklememelisiniz zira bu uygulamaları kırmak için kullanılan yazılımlar çoğunlukla zararlı yazılımlar içerirler, böylece telefonunuz hacker’ların eline düşer. Eğer yanlışıkla zararlı bir yazılım yüklediğinizi düşünüyorsanız bir virüs tarayıcısı ile telefonunuzu taramanızı öneririz. Bu konuda başarıl olan yazılımlardan biri ücretsiz bir uygulama olan Lookout‘tur.

 

 

 

 

 

İnternete giremiyorum

Android internete giremiyorum çözümü

Android internete giremiyorum çözümü

Android telefonunuzun internete erişebilmesi için ya Wi-Fi ağına bağlanması ya da 3G bağlantınızın APN ayarlarının doğru yapılmış olması gerekir. Operatörler telefonlara APN ayarlarını otomatik olarak gönderirler ve SIM kartınızı taktığınızda doğrudan 3G bağlantısına sahip olursunuz ancak eğer sorun yaşıyorsunuz, APN ayarlarını elinizle girmeniz sorunu çözecektir. Hangi operatörün hangi APN ayarını kullandığını ilgili operatörün web sayfasından bulabilirsiniz.

 

 

 

 

WiFi ağlarını bulamıyorum

wifi ağ bulamama sorunu ve çözümü

wifi ağ bulamama sorunu ve çözümü

Android cihazınızın WiFi alıcısı kimi zaman kilitlenebilir ve yeni ağları araması durabilir. Bu gibi durumlarda en etkili ve pratik çözümün, telefonu yeniden başlatmak olduğunu hatırlamak lazım.

 

 

 

 

 

Android cihazım açılmıyor

Android cihaz açılmama sorunu ve çözümü

Android cihaz açılmama sorunu ve çözümü

Öncelikle cihazın şarjının bitmediğinden emin olun. Eğer fişe takılıyken bile açılmıyorsa, fişten çekin, telefonun pilini çıkarıp yeniden takın. Hala açılmıyorsa, bu kez telefonun açılış düğmesine 15-20 saniye kadar basılı tutun. Yine de telefon cevap vermiyorsa, telefonun servise gitme zamanı gelmiş demektir.

SD kartımı okutamıyorum

sd kart okumama sorunu ve çözümü

sd kart okumama sorunu ve çözümü

Android cihazınız SD kartınızı okumuyorsa, sorunun kaynağı gerçekten Android sistemi olabilir. Elbette SD kartınızın okunamayacak derecede bozulmuş olması da ihtimal dahilinde ama öncelikle Android sistemini kontrol edelim. Eğer SD kartınızı başka bir cihazda okutabiliyorsanız, içindeki tüm verileri yedekleyin. Ardından kartınızı tekrar telefona yerleştirip formatlayın. Daha sonra yedeklediğiniz verileri tekrar formatlanmış SD kartınıza aktarabilirsiniz.

Eğer kartı başka bir cihaz da okuyamıyorsa, muhtemelen kartınız bozulmuş demektir. İçindeki verileri kaybetmeyi göze alabiliyorsanız, kartınızı formatlayıp tekrar okutmayı deneyin. Eğer verileri kaybetmeyi göze alamıyorsanız, bozuk mecralardan veri kurtarma hizmeti veren bir servise başvurup, biraz da yüklü bir ücret ödeyerek verilerinizi kurtarmayı deneyebilirsiniz.

Tüm sorunların nihai çözümü

Android cihaz formatlama işlemi

Android cihaz formatlama işlemi

Tüm işletim sistemleri gibi Android işletim sistemi de sık sık ve farklı sorunlar çıkarabilir. Üstelik her sorun da farklı telefonlara özel olabilir. Örneğin, Motorola’nın ilk defa parmak izi okuyucusu kullandığı 2011 yılı çıkışlı Motorola Atrix HD modelinin bazı telefonlarında modemin sık sık bozulduğu ve telefonun 3G ağından sürekli düşmesine neden olan bir sorun ortaya çıkardığı görülmüştü. Ne Motorola ne de üçüncü parti şirketler bu soruna kalıcı bir çözüm bulamadılar.

Tek çözüm ise  kullanıcılardan geldi: Telefonu formatlamak.

Kullanıcılar telefonu formatladığında, sorunsuz olarak birkaç ay boyunca telefonu kullanmaya devam ediyorlar, sorun yaşandığında yeniden format atmak zorunda kalıyorlardı.

Elbette sorunlu telefonu üreticiye geri gönderip yenisini istemek çok daha mantıklı bir çözümdür ancak telefon gibi hayati bir cihazı günlerce, haftalarca teknik servislerde dolaştırıp, garanti kapsamında yenisini istemek için uzun prosedürlerle uğraşmayacak kadar yoğun olduğunuz ve telefona ihtiyaç duyduğunuz dönemlerde, sorunları acilen çözmek için en uygun çözüm, format atmak olabilir. Yine de bir telefonu formatladıktan sonra nasıl çalıştıracağınızı, uygulamalarınıza, telefon defterlerinize, önemli verilerinize nasıl ulaşacağınızı bilmiyorsanız, bunu işi bilen birine yaptırmanızı tavsiye ederiz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*