Templates by BIGtheme NET
Anasayfa / Konu Dışı / Palm yağı nedir ?

Palm yağı nedir ?

Çoğunuzun belkide ilk defa duyduğu ama farkında olmadan aylık ortalama 2-3 kilogram tükettiğimiz palm yağı nedir ? Palm yağı nerede üretilir ? Palm yağı sağlığa zararlı bir yağmıdır  ?  Neden gıdalarda palm yağı kullanılır ? Hangi gıda ürünlerinde palm yağı vardır ?  Bu tip sorulara cevap aramaya çalışacağız.

Palm yağı nedir ? 

Aslında palmiye yağı olarak da bilinen bu yağ palmiye meyvesinden elde edilen yarı katı bitkisel bir yağdır. Palmiye yağı genelde gıdalarda kullanılır. Aynı zamanda dizel ve biyodizel üretiminde de kullanılmaktadır.

Palmiye yağı nerede üretilir ? 

Bu yağ en çok Endonezya ve Malezya da yetiştirilir. Palm yağı nın yetiştirildiği yağmur ormanları üretim alanına dönüştürmek amacı ile birçok hayvanın nesli tükenmektedir. Hatta yangın çıkararak veya ormanları tahrip ederek hayvanları kasıtlı olarak öldürmektedirler.

Palm yağı sağlığa zararlı bir yağmıdır  ?

Bu soruya 30 yıldır onkoloji ( kanser bilimi) tıp doktoru olarak çalışan Prof. Doktor Vincent Castronovo ‘nun 2011 yılında kansere yakalanması neticesinde uyguladığı tedavi yöntemi ve bulguları ile cevap vermek istiyorum. Daha önceleri kanserin kalıtsal olduğunu düşünen profesör aslında hiç de öyle olmadığını tamamen çevresel faktörlerden yani büyük oranda beslenmeden kaynaklandığını vurguladı.

Bunun bilimsel açıklamasını internetten araştırarak elde edebilirsiniz biz lafı uzatmadan palm yağına dönecek olursak Prof Doktor Vincent Castronovo  palm yağının toksik (zehirli ) bir yağ  olduğunu söylüyor. Hayvansal yağları kötüleyip bitkisel yağlara yöneliriz. Halbuki bu bitkisel yağ yani Palm yağı toksik ( zehirli) bir yağdır. Yani kanserojen bir yağdır.

Neden gıdalarda palm yağı kullanılıyor ? 

Palm yağı diğer yağlara nazaran sıcağa çok daha dayanıklı bir yapıya sahiptir. Buda gıda  işlenirken ısıl işlem gördüğünde daha dayanıklı olmasını sağlamaktadır. Ayrıca bu yağ uzun süre yapısı bozulmadan durabilir. Bu nedenle hem yiyeceklerin marketlerdeki raf ömrü çok uzun olur hemde fabrikada yapı depolama ve üretme maliyeti düşürülür.

Hangi gıda ürünlerinde palm yağı vardır ?

Marketlerde süslü raflarda bulunan ürünlerin içindekiler kısmına bakın neredeyse hiçbirinde palm yağı yazmaz. Bitkisel yağ yazarlar. Aslında bitkisel yağ yazan ürünlerin neredeyse hepsinde palm yağı kullanılır. Bu yağın kullanımı henüz yasak değil. Avrupa Birliği palmiye yağı bulunan gıdaların üzerinde bunun açıkça yazılması için bir yasa çıkardı. Ama Palm yağını bazı firmalar ürünlerin üzerine sadece bitkisel yağ diye yazdıkları için bize yutturuyorlar maalesef. Bitkisel yağın hangi tür yağ olduğunu yazmıyorsa palm yağı olma olasılığı yüksek.

Palm yağı sadece gıdada kullanılmıyor tabiki. Oturduğunuz masada kalem mürekkebinde, sabunda, mumda v.s birçok üründe palm yağı kullanılıyor. Palm yağı tercih sebeplerinden bir diğeri de diğer yağlara göre daha ucuz olmasıdır.

Ne tükkettiğinize dikkat edin. Giden sağlık geri gelmez.  Sağlıcakla kalın…

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*