Templates by BIGtheme NET
Anasayfa / Eğitim / Öğretmen materyalleri / Bilişim teknolojileri ve yazılım / Kişisel mahremiyet ve taciz 5. sınıf

Kişisel mahremiyet ve taciz 5. sınıf

Kişisel mahremiyet ve taciz konusu Bilişim Teknolojileri ve Yazılım öğretmenlerinin üzerinde detaylıca durması gereken konulardan biri olduğunu düşünüyorum. Son zamanlarda artan çocuklara yönelik yapılan istismarlar, çocukların internet ve sosyal medya kullanımı konusunda fazlaca bilinçsizliği bu konunun önemini daha da arttırmıştır.

Öğrencilerimizi bu konuda olabildiğince çok bilgilendirip, konuyla alakalı sunu video ve animasyonlar izleterek farkındalık yaşatmamız gerektiğini düşünüyorum. Şimdi isterseniz öncelikle bu konuda internetten genellikle edindiğimiz makaleyi bir okuyalım ve ardından bu sayfanın en altında konuyla alakalı hazırlanmış animasyon ve videolara ulaşabilirsiniz.

      Elektronik Taciz : Eğer birileri zarar vermek veya kötülük amacı ile size ait bilgileri yasal olmayan yollardan elde etmek veya çalışmanızı engellemek için elektronik cihazlar kullanıyorsa bu bir elektronik tacizdir. Anayasa’da, herkes, haberleşme özgürlüğüne sahiptir.

      Haberleşmenin gizliliği esastır, yöntemine uygun olarak verilmiş yargıç kararı olmadıkça haberleşme engellenemez ve gizliliğine dokunulamaz demesine rağmen, ne yazık ki, yasal olmayan elektronik ortamda dinlemeler ve izlemeler çok yaygın bir şekilde yapılmaktadır.

Ödenen su, doğalgaz, elektrik, telefon faturaları, kredi kartı ödemeleri, mevduat hesabından yatırılıp çekilen paralar, tapuda yapılan işlemler, ödenen emlak ve taşıt vergileri gibi yaptığınız tüm işlemler kimlik numaranız ile kayıt edilmektedir. Elektronik takip sistemlerinin illegal olarak kullanılması ile ekonomik hareketler, tüm harcamalar, harcamaları nerede hangi saatte, kiminle yaptığınız dahil, kişi adım adım izlenebilir ve takip edilebilir, alışkanlıklar belirlenebilir. Kestirim yapılarak bir saat sonra nerede olacağınız tahmin edilir. Tüm dünyada kişisel kayıtlarımız ve namahrem yaşantımız ne kadar güvende tartışılmaya başlanmıştır.

Kitle iletişim araçlarındaki gelişmenin toplumun tüm alanlarında yaygınlaşması ve sınırların kalkması özel hayatın dokunulmazlığını tehdit etmeye başlamış ve bu da mahremiyet sorununu gündeme getirmiştir.

Küreselleşme ve iletişim alanındaki gelişmeler birey ve toplum arasındaki dengenin değişmesi olarak belirmiştir. Bu iki kavramın insan yaşamıyla doğrudan bağlantılı olması, özellikle son yıllarda teknolojik gelişmelerin toplumsaldan bireye dönüştürülmesinin etkisiyle özel yaşam alanı sınırlarını gitgide daraltmaya başlamıştır.

Özel yaşam alanı sınırı denilince ilk akla gelen mahremiyet kavramının, ticari kaygılar, gündemi değiştirmek, kişisel çıkarlar ve insanın doğasında var olan bastırılmış kimi duyguları ortaya çıkartmayı tetiklemesiyle, etik ve ahlaki açıdan anlamı oldukça değişmiştir. Teknolojik gelişme ve küreselleşme sonucu, iletişim kanalları bireyin ya da toplumun özelini günden güne tahrip etmektedir.

Cep telefonlarının, çağrı cihazlarının ve ev bilgisayarlarının ortaya çıkışı ev ve iş yeri arasındaki geleneksel duvarları hızla yok ediyor. İnsanlar evdeyken işverenleriyle düzenli olarak iletişim halindeler. Kişisel iletişim de giderek daha çok iş yerinde gerçekleştiği anlamı taşıyor. İşverenlerin takip sistemlerinin düzenli olarak kişisel iletişimi kayıt altına aldığı anlamına geliyor. Bu iletişim çoğu zaman çok hassas değil. Fakat kimi zaman mesajlar çok kişisel olabiliyor. Masasında öğle yemeğini yerken eşine romantik bir mesaj atan çalışan yazdıklarının patronu tarafından okunduğunu fark edebilir. Ya da bir çalışanın doktoru için hazırladığı not açığa çıkabilir.

Şimdi konu ile ilgili hazırlanmış Bilişim Şarkılarından birini aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz

Bilişim Şarkısı – Kişisel Mahremiyet

Aşağıdaki videodan da kişisel mahremiyet ve taciz ile ilgili çok güzel bir kısa film hazırlanmış. Gerçek hayatta asla yapmayacaklarını sosyal ağda hiç çekinmeden yapmanın ne tür tehlikeler doğurduğunu anlatan bir film. Mutlaka izlemelisiniz.

Bu konunun uzmanı Doçent Doktor Sadi EVREN tarafından  detaylı bir şekilde uzun uzun internet güvenliği ve kişisel önlemler anlatılmış. Öğrencilere izletme açısından biraz uzun bir video lakin hocam çok güzel anlatmış.

Aşağıdaki videoda ise TRT tarafından hazırlanmış, Çocuklar için internet filtresinin önemini gösteren kısacık bir animasyonu izleyeceksiniz.

Aşağıdaki video ile  siber tuzaklar ile ilgili hazırlanmış güzel bir animasyon anlatımı izletebilirsiniz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.