Templates by BIGtheme NET
Anasayfa / Otomobil / Arabamıza kendi yapabileceğimiz bakımlar

Arabamıza kendi yapabileceğimiz bakımlar

Arabanızın bazı temel bakımlarını kendinizde kolaylıkla yapabilirsiniz. Bu bakımları kendiniz yaparak servise sürekli gitmekten ve para harcamaktan kurtulursunuz. Arabanıza kendi kendinize yapabileceğiniz bakımlar aşağıda sıralanmıştır :

  • Cam suyu azalınca veya bitince ilavesi
  • Motor soğutma suyuna antifiriz ilavesi
  • Lastik hava basıncı kontrolü
  • Silecek lastiği değişimi.

Sileceklerin suyu ( camsuyu ) nasıl eklenir ? 

Sileceklerin suyu tamamen bitince ihmal etmeden doldurmak gerekir. Çünkü sileceklere tazikle su fışkırtan motorları susuz çalışması durumunda bozulabilir. Ayrıca cam suyu seçerken antifirzli yani kışın donmayan cam suyunu tercih etmelisiniz. Yoksa kış aylarında silecek camsuyu bidonundaki camsuyu donacaktır. Bu durumda da silecek motorları zarar görebilir.

Antifrizli camsuyu nereye eklenir ?

Her marka model arabada farklılık gösterir, fakat camsuyu bidonunun kapağındaki simge genellikle aynı şekildedir. Kapağında aşağıdaki resimde görüldüğü gibi bir şekil görürseniz bilin ki bu bidon Silecek cam suyu bidonunun dolum kapağıdır.

silecekkapagi

Antifirizli cam suyu yerine marketlerde temizlik malzemeleri bölümünden alınan camsil benzeri maddeler ilave etmek yine camsuyu püskürtme motorunuzu bozabilir.

Motor soğutma suyu ( antifirizli radyatör suyu) nasıl eklenir ?

Motorunuz soğukken bu işlemi yapmak daha mantıklı ve kolay olacaktır. Zira motorunuz sıcaksa, arabanızı en az 15 dakika ve üzeri çalıştırdıysanız motoru stop ettirdikten sonra motorun iyice soğumasını bekleyin. Sıcakken motor suyu deposunun kapağını açarsanız bir yerlerinizi yakabilirsiniz. Eğer tamamen soğumasını beklemeyecekseniz, biraz soğumasını bekledikten sonra radyatör kapağını yada ilave su tankını çok az açarak içerisine sıkışan hava basıncının çıkmasını sağlayın ve sonrasında çok yavaş dikkatlice açın. Motor soğutma suyu radyatör kapağı yada ilave su tankından eklenebilir. Aracın modeline göre ilave tank farklı yerlerde bulunabilir. Motor kaputunu açtığınızda aşağıdaki kapağa benzer bir kapak görebilirsiniz :

kapaklar_radyator

Kırmızı renkteki radyatör antirifiriz şuan da piyasada en çok tutulan antifiriz dir. Radyatörü boşaltıp tamamen antifiriz koymak sağlıklı bir durum değildir. Tamamen antifiriz ile doldurduğunuzda normalde -30 larda donma derecesi olan antifirizli suya göre çok daha yüksek sıcaklıkta donar. Dolayısı ile biraz Antifiriz biraz saf su koymak daha mantıklı olacaktır. Antifiriz su karışımı oranı yüzde 50 yi geçmemesi gerekir.

Lastik hava basıncı kaç olmalı ? 

Lastik basıncının düşük yada yüksek olması aracın yol tutuşunu önemli ölçüde etkileyecektir. Sürüş güvenliğini düşürür. Bu yüzden lastik hava basıncınızı sık sık, en az ayda bir defa kontrol etmeniz gerekmektedir. Benzinliklerde bulunan hava kompresörü lastiğinizin hava basıncını gösterir ve ayarladığınız basınca kadar lastiğinize hava basar.

lastikbilgileri

Lastik hava basıncının olması gerekenin sadece 1 bar bile altında olması fren mesafesinde 11 metre kadar bir farka neden olabilir ki buda bir cana bile mal olabilir.  Binek araçlarda lastiklerin olması gereken basıncı kapı kenarlarında yada benzin depo kapağında araç üreticisi tarafından lastik ebatlarına göre değişen değerler yer alır. Aracınızda lastik basınç değeri Bar olarak yazıyorsa örneğin 2,2 bar yazıyorsa bu değeri benzinliklerde kompresörün anlayacağı birime yani psi ye dönüştürmek gerekir. 1 bar = 14,5 psi ye eşittir. Dolayısıyla 2,2 Bar yaklaşık 32 psi basınca dek gelmektedir. Tüm lastikler aynı basınç değerinde olmalıdır.

Silecek lastikleri ne zaman değiştirilmeli ?

 Silecekleriniz çalıştığında ses yapıyor, temas yüzeyinde zayıflama oluyor yada silerken bir kısmını kaçırıyorsa silecek lastiklerinizin deişme zamanı gelmiş demektir. Muz tipinde silecek lastiklerden alıp kendiniz takabilirsiniz. Aşağıdaki videoda silecek lastiğinin nasıl takıldığını izleyebilirsiniz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*