Templates by BIGtheme NET
Anasayfa / Teknoloji / Çözüm yolu / Laptop batarya durumunu kontrol edin
batarya nasıl analiz edilir

Laptop batarya durumunu kontrol edin

Mevcut bataryanızın şarj süresi, şarj harcama süresini v.s kontrol edebilirsiniz. Yada yeni bir batarya aldınız. Bataryanın teknik detaylarını, sağlığını inceleyebilirsiniz. Normalde bu işlemi saatlerce süren testler sonucunda elde edebilirsiniz. Bu işi yapan ücretsiz yazılımlarıda kullanmanız mümkündür. Komut girerekte batarya analizini gerçekleştirebilirsiniz.  İşletim sisteminiz windows 8 ise yada microsoft surface tablet sahibi iseniz, win+R tuşlarına basıp çalıştıra cmd yazarak komut satırını açın. Açılan satıra "powercfg /batteryreport" yazıp Enter'a bastığınızda, sistem pilin kullanımıyla ilgili detaylı bir HTML dokümanı oluşturacak. Kullanıcı klasörünün içinde oluşturulacak bu dosya ile cihazınızın güncel pil durumu, son 3 günün performans ortalaması ve ortalama ömrü hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.…

Genel Bakış

Kullanıcı Oylaması: 4.6 ( 1 oy)
0

Mevcut bataryanızın şarj süresi, şarj harcama süresini v.s kontrol edebilirsiniz. Yada yeni bir batarya aldınız. Bataryanın teknik detaylarını, sağlığını inceleyebilirsiniz. Normalde bu işlemi saatlerce süren testler sonucunda elde edebilirsiniz. Bu işi yapan ücretsiz yazılımlarıda kullanmanız mümkündür. Komut girerekte batarya analizini gerçekleştirebilirsiniz.  İşletim sisteminiz windows 8 ise yada microsoft surface tablet sahibi iseniz, win+R tuşlarına basıp çalıştıra cmd yazarak komut satırını açın. Açılan satıra “powercfg /batteryreport” yazıp Enter’a bastığınızda, sistem pilin kullanımıyla ilgili detaylı bir HTML dokümanı oluşturacak. Kullanıcı klasörünün içinde oluşturulacak bu dosya ile cihazınızın güncel pil durumu, son 3 günün performans ortalaması ve ortalama ömrü hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Bu komut ne yazık ki eski Windows sürümlerinde bulunmuyor. Eğer bu işletim sistemlerine sahipseniz DVD’mizde bulacağınız NirSoft „BateryInfoView” aynı işlevi size sunacaktır. ZIP dosyasını çıkarın ve “EXE” dosyasını çalıştırın. Program birkaç saniye içerisinde çalışacak. Pilde meydana gelen değişiklikleri “Görünüm > Pil Günlüğünü Göster” yolunu izleyerek ya da “F8″e basarak, pil hakkındaki genel bilgiyi ise “Görünüm > Pil Bilgilerini Göster” yolunu izleyerek ya da “F7″ye basarak inceleyebilirsiniz. „Pil Aşınma Düzeyi” bataryanızın bugüne kadar ömrünün ne kadarını kaybettiğini gösterir. Fakat bu bilgi eski makinelerde güvenilir olmayabilir. „Geçerli işlem için kalan pil süresi (Tahmini)” sekmesini sık sık kontrol etmenizde yarar var. Yeni doldurulmuş bir pilin değeri bir saatten az ise o pil „ölmüş” demektir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.