Templates by BIGtheme NET
Anasayfa / Teknoloji / Nasıl yapılır / Bozuk laptop nasıl değerlendirilir ?

Bozuk laptop nasıl değerlendirilir ?

Dizüstü bilgisayarınızın bozulması neticesinde servis laptop değerine yakın bir fiyat ile tamir edebileceğini yada parçasını değiştirebileceğini söyledi. Bu durumda tabi sizde bunu kabul etmediniz laptopunuz evde bekliyor. Eğer söküp takma konusunda birazcık tecrübeniz varsa Youtube dan videolarını izleyerek bozuk olan parçayı internetten satın alıp sizde takabilirsiniz. Laptop parçaları arasında en kolay sökülüp takılan parçalar Ram, Hardisk, Ekran, Soğutucu dur. Sökülüp takılması en uğraştırıcı parçalardan birisi Anakarttır. Eğer tecrübeniz yoksa bir hayli sizi uğraştıracaktır. Bu gibi parçaların nasıl sökülüp takıldığını gösteren videolara Youtube’dan kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Laptop yedek parçası satan yerler son yıllarda ihtiyacı karşılayacak düzeyde çoğaldı. İlk yapmanız gereken İnternet te araştırma yaparak size lazım olan parçayı aratmanızdır. Sahibinden.com sitesinin Laptop yedek parça bölümünden bir aratma ile başlayabilirsiniz.

Eğer tüm bunlarla uğraşmak istemiyor ve Laptopunuzu bu hali ile satmak istiyorsanız ki ben genelde öyle yaparım size bir tavsiyede bulunmak isterim. Laptopu asla bütün haliyle ve bilgisayarcılara satmayın. Youtubeden videolarını izleyerek laptop parçalarını (RAM hardisk İşlemci klavye Anakart v.s ) itina görerek sökün. Daha sonra Sahibinden.com aracılığı ile satışa çıkarın. Bunu yaparken hangi parçanın piyasada ne kadara gittiğine gözatın. Hızlı satılması açısından bir miktar ucuza verin. Bütün satışa çıkaracağınız parçaların fotoğraflarını çekerek modellerini v.s güzelce yazın. Sahibinden.com da aylık 30 parçaya kadar ücretsiz elektronik parça satışı yapabildiğinizi bilin. Satışın hemen gerçekleşmesi konusunda acele etmeyin. Göreceksiniz ki bir süre sonra ilk olarak ekranınıza talip çıkacak ardından hardiskinize Ram inize. Bir ay süre sonra elinizde sadece bir yada birkaç parça satılmayan parça kalacak. Normalde tek parça olarak satmaya kalktığınızda örneğin bilgisayarcı 100 tl veriyorsa bu şekil satış ile elinize onun yaklaşık 3 katı geçecektir. Bu defalarca bozuk laptop parçaları satmış biri olarak tecrübemdir.

Aşağıdaki videodan  bir laptopun sökme ve bakım işlemini izleyebilirsiniz.

2 yorum

 1. Merhaba, bu konu hakkında çekincelerim var, bu yazınızı görünce sizin de fikrinizi almak istedim. Aynı şekilde bozuk toshiba qosmio x505 laptop’umu elimden çıkarmak istiyorum. Dediğiniz gibi bilgisayarı satmaya kalktığımda çok düşük fiyatlar veriyorlar ki ben bu laptop’ı çok daha fazlasına almıştım. Sorun şu ki, laptop bozuk, tam olarak neresinin bozuk olduğunu götürdüğüm hiçbir teknik servis bulamadı, toshiba yetkili servisi de dahil, anakarttan şüpheleniyorlardı ve sırf anakart değişimi için 800-900 lira istemişlerdi. Tabii ben de istemedim, aradan çok zaman geçti ve geçenlerde yeniden inceledim bu laptop’u, ekranında da sıkıntı var ve daha farklı sorunlar da çıkartmış ayrıca. Şimdi hangi parçanın bozuk olduğunu bilemediğimden, parçalarını söküp satmaya çalışırsam, bu sefer insanlara bozuk parçalar satmış olacağım. Öğrenmek istediğim şey bozuk parçalar da satılabiliyor mu? Çünkü yazınızda sizin de satmış olduğunuzu yazmışsınız. Mantıken düşünüyorum bozuk parçaları insanlar satın alıp ne yapsın diye ama belki de bir şekilde kullanılıyordur diye de düşünüyorum. Bana yardımcı olursanız çok sevinirim.

  • Yasemin hanım merhaba;
   Öncelikle sitemize göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı teşekkür ederiz. Laptopunuz daha henüz yeni bir modelmiş. Görmeden elbette kesin konuşamam. Fakat sağlam olma ihtimali çok yüksek olan parçaları yani bozulma ihtimali çok düşük parçaları söyleyebilirim. Bunlar rahatlıkla satılır. Bunların en başında ve en hızlı satılanı ekrandır ekranda çatlak v.s yoksa yüzde 99 sağlamdır ve en çabuk o satılır ortalama 100-200 arası bir fiyata satabilirsiniz emsallerine sahibinden sitesinde bakarsınız kaça satıldığına. 4 gb raminiz var bu parçada kolay sökülen ve çabuk satılan bir parçadır. Lakin çok yüksek fiyata satılmaz ortalama tahmini 30-50 tl. DVDWriter sürücünüz de bozuk değilse hızlı bir şekilde satılabilir. hardiskinizin bozuk olacağını düşünmüyorum 320 gb bir hardiskte yaklaşık 60-100tl arası gider. Klavyeniz, kırık değilse laptop kasası, halen şarj alıyorsa bataryanız da ufak ücretlerede olsa satılır. Tahminen toplamda maksimum 400 tl ye satabilirsiniz. Servisin dediği gibi ise anakartınızda bozuk bile olsa 30 tl ye satılır. Anakart tamir eden yerler var onlar çok rahat alıyorlar.
   Laptop işlemcisi bozulan yada sık değiştirilen bir parça olmadığı için satılma ihtimali düşüktür.

   Herşeyden önemlisi laptopunuzu itina ile parçalarına ayırıp fotoğraflarını çekip sahibinden sitesine koyabilmeniz gerekmektedir. Umarım yardımcı olabilmişizdir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.