Templates by BIGtheme NET
Anasayfa / Teknoloji / Programlama dilleri / Arduino / Arduino DS1302 ile saat yapımı
Arduino ile saat modülü

Arduino DS1302 ile saat yapımı

Merhaba bu makalemizde size arduinoda kullanılan ds1302 saat modülünün kullanımından bahsedeceğim. Bu modül ile saat bilgileri anlık ds1302 entegresinde tutulur. Modülün üzerindeki pil sayesinde arduino yu güçten çekseniz bile saat bilgisi kaybolmayacaktır. Zaman ilerlemeye devam edecektir.

Bu modülü kullanarak sadece saat yapılır gibi düşünmeyin. Farklı projelerde, zamanlanmış görevlere ihtiyacınız olduğunda bu modül sizin işinizi görecektir. Bu modül ile yapılabilecek benim aklıma gelen bazı projeler şöyle ;

  • Evinizde ki kombilerinizi bu modül ile belirli saatlerde açıp kapatabilirsiniz. Bunu yaparken sadece ekstra röle modülüne  ihtiyacınız olacaktır.
  • Kuluçka makinesi yaparken kuluçka zamanını bu modül ile ayarlayabilirsiniz elektrik kesilip gelse bile saat verisi kaybolmayacak ve kaldığı yerden devam edecektir.
  • MFRC 522 kartlı giriş  projesinde giriş ve çıkış zamanlarını hesaplamak istediğinizde bu modül size yardımcı olacaktır.

Buna benzer birçok projelerde bu modül çok işinize yarayabilir.

Şimdi kendi konumuz olan saat yapımına geçelim. Bu iş için bize gerekli olan parçalar şu şekilde;

  • Arduino herhangi bir modeli
  • lcd5110 display (isterseniz başka bir lcd 16×2 kullanabilirsiniz)
  • DS1302 modülü
  • Birkaç adet jumper kablo (dişi -erkek ve erkek erkek kablo)

Devrenin bağlantılarını aşağıdaki resimde görüldüğü gibi yapın.

ds1302_baglanti

Bağlantıyı yaptıktan sonra Arduino IDE yi açıyoruz. Bize ilk başta iki adet kütüphane gerekiyor. 5110 lcd kütüphanesi ve DS1302 kütüphanesi.

indirdiğiniz kütüphaneleri Arduino IDE ye dahil etmek için Arduino IDE menüsünden Taslak  –  Library ekle  – ZIP kitaplığı ekle yoluna girin. Açılan pencereden indirdiğiniz kütüphaneleri seçip open’ e tıklayın.

Bu işlemide tamamladıktan sonra aşağıdaki kodu arduinoya yükleyin.

Eğer tarihi ve saati değiştirmek isterseniz aşağıdaki kodda belirtmiş olduğum yeri değiştirip yükleyin ardından tekrar üstteki kodu yükleyin.

Makalemizi beğendiyseniz beğenmeyi ve yorum yapmayı esirgemeyin. Siz beğendikçe yeni makaleler gelecektir. Takıldığınız bir yer olursa yorum atın, en yakın zamanda cevaplayamaya çalışacağım. Kolay gelsin.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*