Templates by BIGtheme NET
Anasayfa / Teknoloji / Programlama dilleri / Arduino / Bluetooth ile 16×2 lcd ye mesaj gönderme

Bluetooth ile 16×2 lcd ye mesaj gönderme

Bu konumuzda akıllı telefonlarımızdan arduinoya bluetooth modül ile bağlanarak mesaj yazacağız. Yazdığımız bu mesajı ise arduinoya bağladığımız 16×2 displaye yazdıracağız. Dilerseniz öncelikle bluetooth modülü nasıl bağlayacağımızdan başlayalım.

Bluetooth modüle arduinoya nasıl bağlanır  ? 

Bluetooth modülü arduinoya bağlamak çok basit aslında. Dikkat etmemiz gereken  noktalardan birisi arduinonun ve bluetooth un TXD ve RXD pinlerini karşılıklı çapraz olarak bağlamak.  Diğer önemli nokta ise bluetooth a gelen gerilimi bir direnç ile bölmek. Yani arduinonun TXD pininden çıkan sinyali direnç ile bölerek bluetooth un RXD pinine bağlayacaksınız. Bağlantı şeması aşağıdaki resimde görülmektedir.

bluetooth-baglanti

Bluetoothu bağladıktan sonra sıra geldi 16×2 display i bağlamaya. 16×2 lcd nin bağlantısı biraz daha karışık. Bu yüzden bağlantısını yaparken aşağıdaki şemadan yararlanarak hangi pin nereye takılmış tek tek kontrol ederek takın. Potansiyometre olarak 10k lık bir potasnsiyometre kullanın . direnç olarak ise 220 ohm yada 330 ohm bir direnç işinizi görecektir.

displaybaglanti

Son olarak buzzer bağlantısı var buzzerin bağlantısı için bir şema koymadım. Çünkü gerek yok çok basit buzzer inizin + yazan yerini boştaki dijital çıkışlardan birine ben 8 nolu çıkışa bağladım. Diğer bacağını ise gnd pinine bağlayabilirsiniz.

Not : Tüm bağlantıları yaptıktan sonra kodları yüklemeden önce arduinonun rxd ve txd pinlerine bağlı olan kabloları geçici olarak çıkarmanız gerekmektedir. çıkarmazsanız yükleme yapmayacaktır.

Bağlantıların tamamını hatasız bir şekilde yaptıysanız yukarıdaki notu dikkate alarak aşağıdaki kodu arduinonuza yükleyin. Kodlara göre x tuşu ekranı komple temizleyip silmektedir.

Yüklemede bittiğine göre sıra geldi telefonumuzu bağlamaya. Telefonu arduino bluetooth modüle bağlamak için PlayStore de birçok uygulama mevcut.

BlueTerm uygulaması nasıl kullanılır ? 

Ben BlueTerm kullandım. BlueTerm uygulamasını indirip telefonunuza kurun. Uygulamayı ilk açtığınızda bluetooth kapalı açılsınmı uyarısı gelebilir, yes e tıklayın.  Aşağıdaki resimdeki adımları takip edin.

bluetermbaglan

3. adımda bağlantı kurarken şifre isteyecektir. Şifre ya 1234 yada 0000 dır. Bağlantı sağlandı ise ekranın sağ üst köşesinde connected yazar. Artık tuşlara basarak uzaktan lcd ekrana mesaj yazabilirsiniz. Aşağıdaki videodan projenin bitmiş halini görebilirsiniz.

Her türlü sorularınızı yorum olarak bu konunun altına yazabilirsiniz. Beğenmeyi ve paylaşmayı esirgemeyin. İyi çalışmalar dilerim.

 

6 yorum

  1. Merhaba hocam arduino kullanarak bluetooth ile sesleri lcd ekrana yazdırmayı nasıl yapabilirim ??

    • Sesleri derken neyi kastettiğinizi anlamadım daha ayrıntılı söyler misiniz. bir konuşmayı yazıya çevirip ekrana yazmadanmı bahsediyorsunuz ?

  2. abi bunu 5110 ekran için nasıl yapıcaz

    • 5110 Değişen pek birşey yok aslında sadece 5110 bağlantısını yaptıktan sonra kodlamada 5110 kütüphanesini ekleyip 5110 un ekranına yazma kodu kullanacaksın.

  3. Mustafa Serdar Karaduman

    Yeni kimlik kartları ile ilgili konu yazarmısınız

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*