Templates by BIGtheme NET
Anasayfa / Teknoloji / Programlama dilleri / Arduino / Bluetooth ile 16×2 lcd ye mesaj gönderme

Bluetooth ile 16×2 lcd ye mesaj gönderme

Bu konumuzda akıllı telefonlarımızdan arduinoya bluetooth modül ile bağlanarak mesaj yazacağız. Yazdığımız bu mesajı ise arduinoya bağladığımız 16×2 displaye yazdıracağız. Dilerseniz öncelikle bluetooth modülü nasıl bağlayacağımızdan başlayalım.

Bluetooth modüle arduinoya nasıl bağlanır  ? 

Bluetooth modülü arduinoya bağlamak çok basit aslında. Dikkat etmemiz gereken  noktalardan birisi arduinonun ve bluetooth un TXD ve RXD pinlerini karşılıklı çapraz olarak bağlamak.  Diğer önemli nokta ise bluetooth a gelen gerilimi bir direnç ile bölmek. Yani arduinonun TXD pininden çıkan sinyali direnç ile bölerek bluetooth un RXD pinine bağlayacaksınız. Bağlantı şeması aşağıdaki resimde görülmektedir.

bluetooth-baglanti

Bluetoothu bağladıktan sonra sıra geldi 16×2 display i bağlamaya. 16×2 lcd nin bağlantısı biraz daha karışık. Bu yüzden bağlantısını yaparken aşağıdaki şemadan yararlanarak hangi pin nereye takılmış tek tek kontrol ederek takın. Potansiyometre olarak 10k lık bir potasnsiyometre kullanın . direnç olarak ise 220 ohm yada 330 ohm bir direnç işinizi görecektir.

displaybaglanti

Son olarak buzzer bağlantısı var buzzerin bağlantısı için bir şema koymadım. Çünkü gerek yok çok basit buzzer inizin + yazan yerini boştaki dijital çıkışlardan birine ben 8 nolu çıkışa bağladım. Diğer bacağını ise gnd pinine bağlayabilirsiniz.

Not : Tüm bağlantıları yaptıktan sonra kodları yüklemeden önce arduinonun rxd ve txd pinlerine bağlı olan kabloları geçici olarak çıkarmanız gerekmektedir. çıkarmazsanız yükleme yapmayacaktır.

Bağlantıların tamamını hatasız bir şekilde yaptıysanız yukarıdaki notu dikkate alarak aşağıdaki kodu arduinonuza yükleyin. Kodlara göre x tuşu ekranı komple temizleyip silmektedir.

Yüklemede bittiğine göre sıra geldi telefonumuzu bağlamaya. Telefonu arduino bluetooth modüle bağlamak için PlayStore de birçok uygulama mevcut.

BlueTerm uygulaması nasıl kullanılır ? 

Ben BlueTerm kullandım. BlueTerm uygulamasını indirip telefonunuza kurun. Uygulamayı ilk açtığınızda bluetooth kapalı açılsınmı uyarısı gelebilir, yes e tıklayın.  Aşağıdaki resimdeki adımları takip edin.

bluetermbaglan

3. adımda bağlantı kurarken şifre isteyecektir. Şifre ya 1234 yada 0000 dır. Bağlantı sağlandı ise ekranın sağ üst köşesinde connected yazar. Artık tuşlara basarak uzaktan lcd ekrana mesaj yazabilirsiniz. Aşağıdaki videodan projenin bitmiş halini görebilirsiniz.

Her türlü sorularınızı yorum olarak bu konunun altına yazabilirsiniz. Beğenmeyi ve paylaşmayı esirgemeyin. İyi çalışmalar dilerim.

 

16 yorum

 1. BlueTerm nasıl indiriliyor

 2. Hocam merhabalar ben Bluetooth ile kayan yazi yapmaya çalıştım ama kaydiramadim kodunu bulamadim kayan yazinin bu yardımci olur musunuz

 3. Hocam merhabalar, kullandığınız malzemelerin tam listesini sizlerden rica edebilir miyim acaba?

  • 1 adet 16×2 lcd
   1 adet arduino
   1 adet hc05 bluetooth modül
   1 adet 10k potansiyometre
   1 adet 330 ohm direnç
   1 adet 1k ve 1 adet 2k direnç bluetooth için
   4 adet dişi – erkek kablo
   14 adet erkek – erkek kablo
   1 adet breadboard
   1 adet bluetooth özelliği olan telefon

 4. Merhaba hocam arduino kullanarak bluetooth ile sesleri lcd ekrana yazdırmayı nasıl yapabilirim ??

  • Sesleri derken neyi kastettiğinizi anlamadım daha ayrıntılı söyler misiniz. bir konuşmayı yazıya çevirip ekrana yazmadanmı bahsediyorsunuz ?

   • aynen hocam bende o projeyi yapacağım androit telefondan konusacaksın oda arduino ile sesleri ekrana yazdıracak yardımcı olurmusunuz ??

    • Konuşmayı telefondan yazıya çevirecek uygulamayı acak play storeden filan bulabilirsin. Sonra bu uygulama ile bluetooth uygulamasını ilişkilendirmeyi başarabilirsen olabilir. Bizim burda yaptığımız telefonla yazılanı (konuşulanı değil) uzaktaki arduinoya bağlı ekrana göndermek. Söylediğiniz projeyi denemediğimiz için bu konuda bir bilgiye sahip değiliz.

 5. abi bunu 5110 ekran için nasıl yapıcaz

  • 5110 Değişen pek birşey yok aslında sadece 5110 bağlantısını yaptıktan sonra kodlamada 5110 kütüphanesini ekleyip 5110 un ekranına yazma kodu kullanacaksın.

 6. Mustafa Serdar Karaduman

  Yeni kimlik kartları ile ilgili konu yazarmısınız

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.