Templates by BIGtheme NET
Anasayfa / Teknoloji / Programlama dilleri / Arduino / CNY70 renk sensörü nasıl çalışır ?

CNY70 renk sensörü nasıl çalışır ?

Cny70 kontrast sensörü olarakta bilinen bu sensör aslında bir kızılötesi ve bir ışığa duyarlı transistörden meydana gelir. 1 cm ile 4 cm arasında bir mesafeden okur. Bu mesafe kızılötesinin anot yani eksi ucuna bağlanan dirence bağlıdır. Bu bacağa bağlanan direnç azaldıkça okuyabildiği mesafe artar. Ancak hiç direnç bağlamaz iseniz büyük ihtimal kızılötesi yanar ve bozulur. Kızılötesinin anot (artı ) bacağına genellikle 100 ohm yada 220 ohm direnç bağlanır. Elinizde var ise 100 ohm luk direnç daha uzun mesafe ölçümü için sağlıklı olacaktır.

Aşağıda resimde görülen CNY70  sensörü analog çıkış veren bir sensördür. Kızılötesinden çıkan ışığın 1-4 cm mesafedeki cisme çarpıp yansıması sonucu ışığa duyarlı transistöre çarpması sonucu bir bir değer üretir.

cny70

Siyah bir cisim var ise, siyah rengin ışığı emmesi yüksek ve yansıtması çok düşük olduğu için sıfıra yakın bir değer gösterir. Beyaz bir cisim var ise, beyaz renk ışığı en fazla yansıtan bir renk olduğu için en yüksek değeri gösterecektir. Siyah ve beyaz ayrımını iyi yapabildiği için ve aynı işi yapan diğer sensörlere göre fiyatı daha ucuz olduğu için çizgi izleyen robotlarda ve sumo robotlarda bu sensör kullanılır. CNY70 i breadboard a takarken aşağıdaki resimde görüldüğü gibi çapraz bir şekilde takmalısınız. Bu şekilde taktığınızda +5v bağlanması gereken bacakları birbirine breadboard da bağlanır sol tarafa 220 ohm luk direnci bağlayıp gnd ye bağlarsınız. sağ tarafa ise 10k lık bir direnci bağlayıp gnd ye bağlarsınız. Arduino nun analog pinine ise 10 klık direnç ile cny70 sensörünün bağlandığı yerden bir jumper kablo ile bağlarsınız.

cny70baglanti

Bağlantıları bu kadar basit. Geriye sadece arduino ile programlama kalır. analogRead komutu ile bağladığınız analog pini if koşulu  ile kontrol edip aldığı değere göre istediğinizi yaptırabilirsiniz. Hepinize iyi çalışmalar dilerim. Her türlü sorularınız ve konuyla alakalı yardım almak için yorum yazabilirsiniz. Size yardım etmekten memnuniyet duyarız.

7 yorum

 1. Anot yani artı uca direnç bağlansa olur mu?

 2. bunları nereden temin edebiliriz ??
  ,

  • 1- Gittigidiyor da cny70 diye aratın bulursunuz yalşaşık 3,8 tl

   2- robotistan dan alabilirsiniz hemen hemen aynı fiyata.

   3- Ankarada yaşıyorsanız ulusta konya sokak elektronikçiler çarşısından

   4- aliexpress ten alabilirsiniz 10 tanesini 10 tl ye fakat yaklaşık 20-36 günde gelir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.