Templates by BIGtheme NET
Anasayfa / Teknoloji / Programlama dilleri / Arduino / Joystick modül ile servo motor kontrolü

Joystick modül ile servo motor kontrolü

Bir adet joystick ile 2 adet servo motorun kontrolünü basitçe nasıl sağlayabileceğimizi bu konumuzda anlatmaya çalışacağım. mBlock kullanarak yapacağımız bu uygulamada öncelikle servo motor arduinoya nasıl bağlanır ? joystick modül arduinoya nasıl bağlanır ? gibi soruları cevaplayabilmemiz gerekir. Zira servo motor bağlamayı v.s hiç bilmeyen birisi zorlanabilir.

Arduinoya servo motor nasıl bağlanır  ?

 Piyasada en sık kullanılan sg90 modelli servo motorun aşağıdaki fotoğrafta görüldüğü gibi 3 çıkış kablosu vardır. Bunlar genellikle kırmızı, kahverengi ve turuncu olurlar. Kırmızı olan kablo daima arduino kartımızdaki +5v yazan yere bağlanır. Kahverengi kablo ise arduinonun gnd pinine bağlanır. Turuncu olan kablo servo motorun kontrolünü sağlayacağımız kablodur. Bu kabloyu arduinonun dijital pinlerinden herhangi birine bağlayabilirsiniz. Ben 2 servo motorun birini 8 nolu diğerini 9 nolu dijital pine bağladım. Bağlantılarını yaparken erkek-erkek kabloya ihtiyacınız olacak.

servobaglantisi2

Not : 2 adet servo ve 1 adet joystick modül için bağlamamız gereken 3 er adet +5v ve 3 er adet eksi yani gnd gerekeceği için ve arduino kartında 3 adet +5v ve gnd çıkış olmadığı için öncelikle bir erkek-erkek kablo ile arduinonun +5v ve gnd çıkışlarını breadboard ın artı ve eksi bağlantı yerlerine taktım. Bu sayede +5v ve gnd gerektiği zaman breadboarddan aynı anda 10 larca çıkış alabilirim.

Arduinoya joystick modül nasıl bağlanır ?

Aşağıda fotoğrafı görülen joystick modülünün 5 çıkışı vardır. Bunlar GND, +5v, VRx, VRy, ve SW çıkışları. GND çıkışını arduinonun gnd sine, +5v çıkışını ise arduinonun 5v çıkışına bağlıyoruz. VRx ve VRy çıkışlarını ise analog pinlerden herhangi 2 tanesine bağlıyoruz. Sonuçta bu joystick basit bir potansiyometre gibidir. Analog çıkış verir. VRx ve VRy diye 2 adet olmasının nedeni joystickin 4 yönlü çalışmasındandır. 2 karşılıklı yön vererek VR lerden birinin çıkışını kontrol ederiz, diğer 2 karşılıklı yön ilede diğer VR çıkışını kontrol ederiz. SW yazan çıkış joystickin üzerine basınca bir düğme görevi görür ve dijital çıkışlardan herhangi birine bağlanarak o bağlantığı HIGH yani yüksek yapar. Projenizde kullanmanıza göre bu SW çıkışını bağlamayasiniz. Hatta isterseniz joystickin sadece VRx yada VRy lerden bir tanesinide kullanabilirsiniz. Bu tamamen size kalmış.

joystickbaglanti

iki modülün nasıl bağlandığını öğrendiğimize göre aşağıdaki bağlantı şemasına göre arduinoya 2 servo motoru ve bir joystick modülü bağlayın.Servo motorların hangi kablolarının nereye takıldığına şemadan bakarken yazı ile yazılan rengi dikkate alın.

baskisema

Mblock ile kodlamasına geçtiğinizde dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var. Örneğin joystick aşağıdaki videodada görüldüğü gibi 0 ile 1024 arası değeri analog girişten okuyor. Servo motorlarımız ise 0 ile 180 derece dönebiliyor. Joystick ten gelen değeri servo motor açısına adapte edebilmek için 1024/180 = 5,688 gibi bir rakam çıkıyor. Bu durumda Joystick in bağlandığı analog girişten aldığınız değeri sürekli olarak 5,7 ye bölerek servonun açısını ayarlayın. Yapılışının videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz :

Beğendiyseniz beğen düğmesini kullanmayı veya paylaşmayı ihmal etmeyin. iyi çalışmalar dilerim…

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*