Templates by BIGtheme NET
Anasayfa / Teknoloji / Programlama dilleri / Arduino / mBlock mu Scratch for arduino mu daha iyi ?

mBlock mu Scratch for arduino mu daha iyi ?

Arduinoya yeni başlayanlar için kodlamada kullanabileceği yazılımlardan mBlock mu daha iyi Scratch for arduinomu ? Arduinonun kendi Arduino IDE programlaması C++ dilinin aynısıdır. Hayatında hiç programlama dili becerisi olmayanlar için bu çok zor gelebilir.

Özellikle küçük yaştaki çocukların da kodlama yapabilmesi için geliştirilmiş olan mBlock ve Scratch for arduino yazılımında komut blocklarını puzzle ın parçaları gibi uygun yerlere sürükleyip bırakarak kodlarınızı oluşturuyorsunuz.   Arduino kodlama için ikiside scratch tabanlı yazılım fakat, mBlock un avantajları ve özellikleri daha fazla. Bir nevi Scratch for arduinonun gelişmişi diyebiliriz.

Ben bizzat scratch for arduino ile başladım Sonralarında Snap For arduino ile tanıştım. Snap for arduino Scratch for arduinoya çok benziyordu. Gördüğüm en önemli avantajı Scratch for arduinoda dijital pinlerden sadece 4 tanesini 13,12,11,10 kontrol edebiliyorken Snap for arduinoda bütün pinleri kontrol edebiliyorsunuz. Bir süre snap for arduinoda da çalıştıktan sonra mBlock a geçtim.

Diğer iki yazılımda sadece yazılım üzerinde kodlama yapabiliyor fakat bu kodlamayı arduinoya yükleyemiyordum. Buda yapmış olduğum projeleri bilgisayardan bağımsız çalıştıramamama neden olmuştu.  mBlock ta ise yaptığınız kodlamanın arduinoya yüklenme seçeneği de vardı. üstelik yaptığınız kodlamanın programlama dili yazımınıda görebiliyordunuz. Bu çok büyük bir avantajtı benim için. Basit bir ultrasonik mesafe sensörü çalıştırmak için diğer yazılımda uğraşmanız gerekirken, mBlockta direk mesafe sensörü seçeneği olduğu için pratikçe kullanabiliyorsunuz.

mBlockun hiçmi dezavantajını yok ? Aslında gördüğüm bir dezavantajını söyleyim. Scratch for arduinoda  bordun üzerindeki analog girişlerin değerlerini anlık gösteriyor. Bu çalışma esnasında size oldukça faydalı bir durum Böyle bir görünüm mBlockta yok  olmaması da sanırım mBlock un arduino nano mega leonardo gibi kartlarıda destekliyor olmasından kaynaklanıyor.

Sonuç olarak iki yazılımı da bir tabloda karşılaştırma yapacak olursak:


s4alogo

Scratch For Arduino

mblocklogo

mBlock

Kullanılan  pinler: 13,12,11,10 Kullanılan pinler : Bütün pinler
Karta kod yükleme yok Karta kodu yükleyebiliyorsunuz
Sadece uno modelini destekliyor Uno, nano, Leonardo, mega yı destekliyor
Buzzer mesafe sensörü v.s doğrudan çalıştırılamıyor Mesafe sensörü buzzer gibi parçaları kütüphaneden alıp direk çalıştırabiliyorsunuz.
Kablosuz iletişim modülü desteği yok Kablosuz iletişim desteği var
Serial ekrana desteği yok Serial ekrana çıkı verebiliyorsunuz

Tecrübe ettiğim farkları yazdım, hatalarım olabilir.  Umarım faydalı olmuştur. İyi çalışmalar dilerim.

3 yorum

  1. Hocam merhabalar, mblock üzerinde mesafe sensörünü kontrol etmek için herhangi bir uzantı kurmak gerekiyor mu? Yoksa Aduino bölümündeki “ultrasonik 13 tetik pin….” şeklinde yazan blok yeterli mi?

    Pek fazla bilgiye erişemedim. Eğer bilginiz varsa yardımcı olabilir misiniz?

    İyi Çalışmalar

    • herhangi bir uzantıya gerek yok kardeşim. Direk olarak “ultrasonik 13 tetik pini 12 okuma pini” bloğunu kullanabilirsiniz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*