Templates by BIGtheme NET
Anasayfa / Teknoloji / TeknoHaber / Robot Nedir? Robotların Tarihçesi

Robot Nedir? Robotların Tarihçesi

Robot, otonom veya önceden programlanmış görevleri yerine getirebilen elektro-mekanik bir cihazdır. Güncel tanımı ile robotlar, elektronik ve mekanik birimlerden oluşan, algılama yeteneğine sahip olan ve programlanabilen cihazlardır.

Robotların Tarihçesi:

 • 1499 Leonardo da Vinci, Fransa Kralı’nın yanına kadar gelip kendisine çiçek veren otomatik bir aslanla onu korkutur. Leonardo, aynı zamanda ayağa kalkıp kollarını döndüren bir robot şövalye de tasarlamıştır.
 • 1730’lar Fransız mühendis Jacques de Vaucanson, kanatlarını çırpan ördek sesi çıkaran yemek yiyen hatta tuvalete giden otomatik bir ördek icat etmiştir. Ördeğin kanatlarının her birinde, dört yüzden fazla hareket eden parça bulunmaktadır.
 • 1770’ler Pierre Jaquet Droz adında İsviçreli bir mucit, “Yazıcı” ismini verdiği bir robot icat etmiştir. Bu robot, masaya oturup kalemini hokkaya kaldırmakta ve daha önce programlandığı şeyleri yazmaktadır.(en fazla 40 harf yazabilmektedir) Jaquet-Droz aynı zamanda mekanik bir sanatçı ve bir müzisyen icat etmiştir.
 • 1788 İngiliz mucit, James Watt ilk otomatik kontrol mekanizmalarından bir tanesi olan “Yönetici”‘yi, bir buhar makinesine bağlamıştır. Bu mekanizma, buhar makinesinin hızını kontrol etmekte ve onun patlamasını engellemektedir. Bu işleme,”geri besleme” adı verilmektedir. Bu tür geri besleme mekanizmaları, kısa bir süre sonra her türlü işlem için robotlar tarafından kullanılacaktır.
 • 1893 George Moore, buhar gücüyle çalışan ve bir insandan 3 kat hızlı yürüyebilen bir robot icat etmiştir. Robotun yürüyüşü sırasında üretilen buhar, robotun ağzında bulunan sigara şeklindeki borudan dışarı atılmaktadır.
 • 1906 Normal insan boyutlarında bir automaton, Londra’da yürüyüşe çıkarılmıştır. Automatonun gözler, parlamaktadır ve sahibi, onun robot olduğunu göstermek için arada sırada başını çıkarmaktadır. Bu nedenle, trafik durmuş ve robot tarihinde ilk kez bir robot ve sahibi tutuklanmıştır.
 • 1908 Ev işlerini otomatik olarak yapabilen, ilk elektrikli makinelerinden bir tanesi -çamaşır makinesi- icat edilmiştir. Bu makine, diğer ev robotlarının atası olarak kabul edilmektedir.
 • 1920 Robotlar, Rossum’un Evrensel Robotları oyunu sayesinde, günümüzde kullanılmakta olan isimlerini almış ve acımasız canavarlar olarak ün salmıştır.
 • 1926 Gelecekteki ileri teknoloji ürünü bir şehri konu alan, Metropolis adlı filmde hal ürünü, şaşırtıcı bir robot ortaya çıkmıştır. Bu robot şekil değiştirebilmekte ve istediği şekle girebilmektedir.
 • 1930’lar Fuarlarda basit (ama büyük ve parlak) robotlar ortaya çıkıyor. Bu robotlar, Ayağa kalkmak, oturmak, birkaç adım atmak gibi eylemleri yerine getirebiliyorlar. Bu robotlara, Alpha, Elektro ve Eric gibi isimler verilmiştir. Bu isimler 1930’larda geleceği öngören isimler olarak düşünülmüş olmalı. Bu robotlar, genelde insan şeklinde yapılmıştır ve robotların sesleri son derece yüksek çıkmaktadır. Bunların bazıları, Silahlı ve tehlikelidir. Elektro ve Motor Adam, dans edebiliyor, 10’a kadar sayabiliyor ve üreticisi Westinghouse Elektrik şirketi tarafından yapılan diğer ürünler hakkında bilgi verebiliyordu. Bu büyük robotun yanında, bir de küçük robotik köpek  bulunuyordu. Sparko adındaki bu küçük köpek, havlayabiliyor ve arka ayaklarının üzerinde dikilebiliyordu.
 • 1940’lar İlk elektronik bilgisayarlar inşa edilmiştir. Bu bilgisayarlar, neredeyse bir otobüs büyüklüğündeydi ve pek de zeki sayılamazlardı. ENIAC adındaki bilgisayar, otuz ton ağırlığında ve günümüzde kullanılan 6 milimetre karelik bir mikroçip gücündeydi. Tehlikeli İşlerle uğraşan robotların, uzaktan kumandalı kolların ve diğer adıyla Waldoların  ataları, bu dönemde nükleer çalışmalarda kullanılmaya başlanmıştır.
 • 1942 Isaac Asimov, robotların insanlığı tümden yok etmesini önlemek amacıyla, bazı kurallar ortaya koymuştur.
 • 1950’ler Robotlar hakkında birçok film yapılmış ve hikayeler yazılmıştır. Bunlardan bazıları: Unutulmuş Gezegen , Stratosferin Zombileri ve Dünyanın Ayakta Kaldığı Gün. Bu robotların çoğu zeki, humonoid ve Isaac Asimov’a rağmen oldukça kötüüü!
 • 1961 1800 kg ağırlığındaki, UNIMATE adlı ilk modern robot icat edilmiştir. Neyse ki bu robot kimseyi öldürmemiş ve bir fabrikada sıkıcı işlerden birini yapmaya başlamıştır.
 • 1963 Hemen hemen her TV kanalında. bir robot ortaya çıkıp insanları öldürmeye çalışır. Dalekler, İngiliz Kanalındaki Dr. Who dizisinde ilk kez belirmiş ve en uzun süre yayında kalan bilimkurgu dizilerinden bir tanesi haline gelmiştir.
 • 1964 Etrafta serbestçe dolaşabilen ilk robot inşa edilmiştir. The Beast adındaki bu robot, John Hopkins Üniversitesi’nin koridorlarını arşınlayıp durmuş ve kendisine av aramıştır. Neyse ki, robotun ilgilendiği şey insanlar değil elektrik idi. Bir priz bulduğu zaman kendini bağlıyor ve şarj olduktan sonra dolaşmaya devam ediyordu.
 • 1966 Tarihte ilk kez ev kullanımı için tasarlanan bir robot satılmıştır. Su Kraliçesi adındaki bu robotun işi, özel havuzları temizlemek idi. O  dönemden beri, havuzları temizlemek için genelde robotlar kullanılmaktadır.
 • 1968 Sallanan Robot adında bir robot yapılmıştır. Bu robot ilkel “gözlere” ve dokunma duygusuna sahip idi. Etrafta dolaşabiliyor ve kutuları ittirebiliyordu. (Kutuları taşımıyordu. Çünkü kolları yoktu. Zaten kolları olsa bile onları kontrol edebilecek beyin gücüne sahip değildi.) Sallanan Robotun 2 beyni vardı. Bir tanesini üzerinde taşıyor ve diğer robotlarla radyo frekansları vasıtasıyla ilişki kuruyordu. Diğer beyni taşıyamamasının sebebi ise, beyninin çok ağır olmasıydı.
 • 1970’ler Mikroçipler geliştirildi. Böylece bilgisayarlar, robotların içine sığacak kadar küçük bir hale geldi. Robotik uzay sondaları, güneş sistemindeki uzak gezegenleri keşfetmeye gönderildi.
 • 1976 İki Viking Robot sondası, Marslıları aramak için, Mars yüzeyine iniş yaptı. Sallanan Robot gibi bunların da 2 ayrı beyni vardı.
 • 1977 Yıldız Savaşları filmiyle, iki hayali robotla tanıştık: R2D2 ve C3P0.
 • 1978 PUMA (Programlanabilir Evrensel Montaj Makinesi) olarak adlandırılan, genel amaçlı fabrika robotları, Unimation şirketi tarafından üretilmeye başlandı.
 • 1980’ler Animatronik makineler filmlerde kullanılmaya başlandı. Fabrikalarda birçok robot bulunuyordu. Ancak dünyada yaşanan ekonomik kriz, robot satışlarını düşürdü ve robot şirketlerinin yüzde doksanının iflas etmesine neden oldu.
 • 1990’lar Robot piyasası düzelmeye ve kendine gelmeye başladı. Artık robotlar takım halinde çalışıyorlardı ve bazıları yapay zeka kazanmıştı. Robotik uçaklar ve füzeler, Körfez Savaşı’nda kullanıldı. Ayrıca, robot bir cerrah, bir insanın beyni üzerinde ameliyat gerçekleştirdi.
 • 1993 Rod Brooks, bir bebek gibi insanlarla etkileşime girerek, görerek  ve nesnelere dokunarak öğrenmek üzere tasarlanan Cog adında robotu inşa etmeye başladı.
 • 1996 Honda’nın insana benzeyen P2 robotu, (sonra P3 ve daha sonra Asimo adını almıştır) on yıllık gizli çalışmaların ardından kamuoyuna tanıtıldı. Bu robot, O zamana dek yapılan en gelişmiş ve en pahalı robotlardan bir tanesidir. Tıpkı bir insan gibi merdivenlere tırmanabilmekte , kapıları açabilmekte ve el sıkışabilmekteydi.
 • 1997 Deep Blue adında satranç oynayan bir makine, dünyanın en iyi insan oyuncusunu yenmeyi başardı. Sojourner adında başka bir robot da Mars’a gönderildi. Bu robot kendi başına hareket etmekte ve kendi kararını kendi vermekteydi.
 • 1999 Aibo isminde, ünlü ancak pahalı bir robot satılmaya başlandı.
 • 2002  Japonya’da, takla atabilen robotik bir denizyıldızı üretildi . Jele benzeyen bir çeşit plastikten yapılan bu robot, elektrik verildiğinde hareket etmekteydi.
 • Yeni ve daha gerçekçi bir robotik konuşma sistemi geliştirildi. Bu sistemde hoparlör yerine, yapay bir akciğer, plastik bir boğaz ve lastik ses telleri kullanılmıştır.
 • Bir köpek büyüklüğündeki olan, güneş enerjisi ile çalışan robotik bir gazeteci, savaş alanları ve diğer tehlikeli bölgelerdeki insanlarla görüşmeler yapmak, olanları filme almak için geliştirilmiştir.
 • 2003  Yedinci Robot Dünya Futbol Kupası düzenlendi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.