Templates by BIGtheme NET
Anasayfa / Teknoloji / Robotların Türleri

Robotların Türleri

Robot, otonom veya önceden programlanmış görevleri yerine getirebilen elektro-mekanik bir cihazdır. Güncel tanımı ile robotlar, elektronik ve mekanik birimlerden oluşan, algılama yeteneğine sahip olan ve programlanabilen cihazlardır.

1. Automata: Automata, yaşayan canlılar gibi görünmek ve hareket etmek üzere  tasarlanan makinedir. Bu makineler binlerce yıldır kullanılmaktadır ve hemen hemen hiçbiri günümüz robotların esnekliğine sahip değildir. Bu robotlar, sadece belli sayıda, sınırlı görevleri yerine getirmek üzere tasarlanmışlardır (Mesela, bir kaba su dökmek veya yere doğru eğilmek ). Sürekli aynı şeyleri yapıp dururlar, zeki gibi görünürler. Ancak hiç de öyle değillerdir. Automata, robotik makinelerin ilk türlerindendir. Ancak önemli işler yapan modern robotların aksine bunlar eğlenmek üzere yapılmışlardır.

2. Kukla Robotlar: Kukla robotlar, kendiler hiçbir şey yapmayan ve uzaktan kumanda edilen robotlardır. Bunlar, hareket edebilen ve zombilere benzeyen beyinsiz makinelerdir. Zombilerden tek farkı çürük et kokmamalarıdır. Robot Savaşları ve diğer benzer filmlerdeki robotlar , kukla robotlardır. Bu robotlar, radyo kontrollüdür. Ancak bazı kukla robotlar kabloyla kumanda edilir.

3. Telepresence Roborları (T-Botlar):  T-botlar, kukla robotların gelişmiş versiyonlarıdır. Telepresence, kullanıcının robotun “gözlerinden” görebildiği, bazen robot vasıtasıyla duaybildiği ve hissedebildiği bir sistemdir.

4. Hibritler: Hibritler, bazen kendilerini kukla robotlar gibi hareket eden, bazen de kendini kontrol eden robotlardır. Yalnızca önemli durumlarda robotun kontrolünü insan devralır.

5. Animatronlar:  Animatronik makineler , diğer adıyla animatronlar, automata ve kukla robot karışımlarıdır. Bunlar, hayvanları veya canavarları taklit eden robotlardır. Jurassic Park filminde veya Londra’da bulunan Doğal Tarih Müzesi’ndeki dinazorlar gibi ortalıkta dolaşıp bağırır, çağırırlar. Üstelik kötü kokarlar. (İnanmıyorsanız Koklayın!)

6. Cyborglar: Cyborglar, yarı hayvan (veya yarı insan) robotlardır. Üzerlerinde  birçok robot parçası bulunan canlı varlıklar olarak nitelendirilebilirler. Günümüzde hala düzgün çalışan Cyborglar mevcut değildir.

7. Androidler: Temel olarak, “android” elektronik devrelerden ve cihazlardan oluşmayan, kimyasal olarak üretilmiş, çok gelişmiş bir robot anlamına gelmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.