Templates by BIGtheme NET
Anasayfa / Konu Dışı / Biliyormuydunuz / Rölyef (Kabartma) Sanatı nedir ?
rölyef nedir
rölyef nedir

Rölyef (Kabartma) Sanatı nedir ?

Rölyef Nedir ?

Rölyef: Fransızca kökenli bir kelimedir. Yüzey üzerine yapılan yükseltme ya da çökertmelere rölyef  (kabartma) denir.

Genellikle tarihi yapıların veya insan figürlerinin, modele uygun malzemelerle tabloya boyut vererek yerleştirilmesi anlamına gelir.

Kabartma, ışık alan ve almayan yönlerin belirtme derecesine göre; alçak, orta, yüzey olarak şekillenir.

Rölyef Türleri

                Alçak ve yüksek olmak üzere ikiye ayrılır. Alçak kabartma ; yüzeyden çok az ayrılan kabartmadır. Madalyon, para vb. şeylerde görülen kabartmalar bu şekildedir. Yüksek kabartma; yüzeyden oldukça yükselen kabartmalardır. Yapılan çalışmalar daha çok “ Yüksek rölyef” esasına uygundur.

Örnekler:

 • Eski Türk evleri
 • Camiler
 • Yöresel taş evler
 • Çeşmeler
 • Saraylar
 • İç mekanlar
 • Eski tarihi sokaklar
 • İnsan figürleri
 • Yazıların belirtilmesi vb.

Kullanılan malzemeler

Karton, mukavva, kırmızı kalem, silgi, cetvel, silikon, şeffaf bant ahşap kaplama (gül, ceviz, maun vs.) , düz ince ve desenli mantar, asetat, dantel, gübür, fisto, kurdela,ince tel,boncuk,makas,maket bıçağı,sarı yaldız kağıt,beyaz tutkal,alçı.

Rölyef malzemeleri çalışılacak modele göre çeşitlilik gösterir.

Kullanıldığı Alanlar Nelerdir ?

Rölyef (kabartma), mimaride süsleme olarak, süs eşyaları, kuyumculuk, resim , heykeltıraşlık, teknik resim gibi sanat dallarında kullanılır. Kabartma, sanat kolalrı dahil endüstri, tarım ve günlük hayatta da kullanılır.

Sanatta Farklı Bir Boyut : Rölyef

Rölyef sanatta farklı bir boyuttur. Çalışma aşamalarında zaman zaman resimlerle ,heykeltıraşlıkla ve mimarlıkla bütünleşir. Çeşitlilik içerdiği için insanı ve ruhunu sıkmaz.Değişik sanat dallarında da bilgi edinme olanağı sağlar.

Oldukça zengin eski mimari yapılarımız,eski Türk evlerimiz, camilerimiz, sokaklarımız, çeşmelerimiz rölyef ile ruh kazanır.

Malzemeleri kolay bulunabilen , fazla masraf gerektirmeyen ancak çok ince çalışılması gereken bir branştır.

Günümüzde Kabartma Sanatı

Kabartma sanatındaki geçmişi antik Yunan’a ve daha öncesindeki Anadolu Uygarlıklarına kadar dayanan Türkiye ,  bu köklü mirasını bir çok kabartma sanatı dalında devam ettirmektedir. Bu kabartma sanatı dallarından Türkiye ‘de en sık rastlanılanlarından birisi bakır kabartmasıdır.Ancak üzücü olanı Türkiye’de günümüzde bu sanat ile ilgilenen uzman sanatçı sayısı çok azdır.

Bir yorum

 1. Mustafa yılmaz

  Peki rölyef boyamayı ilk kim yaptı biliyor musunuz bunun hakkında bilgi alabilir miyim lütfen Bilecik şeyh Edebali üniversitesi endüstriyel tasarım bölüm öğrencisiyim ve sanat tarihi hakkında çalışma yapıyoruz

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.