Templates by BIGtheme NET
Anasayfa / Konu Dışı / Karşılaştırmalar / En iyi 3d yazıcı hangisi
3d yazıcılar
3d yazıcılar

En iyi 3d yazıcı hangisi

Gittikçe popülerliği artan 3d yazıcı modası önümüzdeki yıllarda da artarak devam edeceğe benziyor. Ortaokula giden öğrenciden üniversitedeki öğrenciye ve öğretmene kadar birçoğunun evine 3d yazıcı aldığını görüyoruz. 3d yazıcının bu denli tutulmasının birkaç nedeni bence şu şekilde;

 • Ücretsiz 3d tasarım programları ile çizdiğiniz bir modeli çıktı olarak almak çok keyifli birşey.
 • 3d tasarımdan hiç anlamasanız bile thingiverse, tinkercad, grabcad, v.s gibi  içinde onbinlerce tasarım bulunan galeriden hoşunuza giden bir modeli indirip basabilmekte 3d yazıcılara olan ilgiyi arttırmaya yetiyor.
 • 3d yazıcılarda ham madde olarak PLA ( Polilaktik asit) yani mısır nişastası kullanılması sağlık açısından da artı bir özellik olarak bizi daha cezbediyor. Not : ABS hammaddesi kulalnılan filamentlerde var fakat sağlık açısından kullanmanızı tavsiye etmiyorum.

3d yazıcı alma kararını verdiniz diyelim. Peki nasıl bir 3d yazıcı alacağız. 3d yazıcılarda marka avantajı varmı ?  Kaç çeşit 3d yazıcı var ? 

Şuan piyasada yaygın olarak kullanılan 3d yazıcı çeşitleri 3 tane diyebiliriz.

 1. Selective laser sintering (SLS)  tipi yazıcı. : Bu yazıcı toz bir maddeyi katmak katman işleyerek tamamı renkli bir maskı almaktadır.
 2. SLA Stereolithography tipi yazıcı :  içi sıvı bir hammadde dolu olan  tankın içerisinde alttan ışık vurdurularak yine katman katman baskı alınabilen  bir yazıcı çeşitidir.
 3. Fused deposition modeling (FDM) tipi yazıcı : işte türkiye’de alt seviye kullanıcıların en çok kullandığı yazıcı tipidir. Plastik bir ham maddeyi eriterek katman katman basarak 3 boyutlu modeli ortaya çıkarır.

FDM tipi 3d yazıcı neden bu kadar tutuluyor ? 

Fiyatının diğerlerine göre çok uygun olması, tüm yaş grubundaki kullanıcılara hitap edebilmesidir. Piyasada açık kaynaklı 3d yazıcı  sitelerinde FDM 3d yazıcı tipine uygun yaklaşık 3 milyonu geçkin model bulunabilmektedir. Böylelikle istediğin bir modeli indirip kendi 3d yazıcınızıda yapabilirsiniz.

Türkiyede şuanda en çok giden yazıcı modeli prusa gibi görünüyor.

Yerli üretim 3d yazıcılarda mevcut rigid3d gibi.

Fakat Türkiye dışı aliexpress gibi sitelerden en çok sipariş verilen 3d yazı modelleri ise sırasıyla ;

 1. Tevo tarantula i3
 2. Flsun 3d
 3. Anycubic 3d i3
 4. Flying bear
 5. Anet a8

Eğer ben anlamam vida sıkmadan teknolojiden fazla derseniz rigid3d hobi modeli size göre olabilir. Ama ben hem hobi olarak kullanmak hemde öğrenmek kendimi geliştirmek istiyorum diyorsanız demonte bir kit sipariş verin ve toplayın.

Ben Flying bear 902 model bir yazıcı aliexpressten sipariş verdim. 3 boyutlu adım adım montaj videosunu izleyerek hiç bir bilgiye sahip değilken 2 günde yazıcıyı topladım. bir sorun yaşamadım. İlk baskımı alırken bazı problemler yaşadım ama bu problemler yazıcı ile alakalı değil kalibrasyon v.s ile alakalıydı. Gün geçtikçe facebook 3d ypaylaşım grubundan vs. yeni şeyler öğrendim. Size tavsiyem demonte bir yazıcı alın ve kendiniz toplayın. kendi topladığınız yazıcıyı ilerleyen zamanda bir problem olduğu zaman kolaylıkla çözebilirsiniz. Birde 3d yazıcı sosyal gruplarına katılın. Bu gruplardanda çok şey öğreniyorsunuz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.