Templates by BIGtheme NET
Anasayfa / Konu Dışı / Karşılaştırmalar / Hangi çamaşır kurutma makinesi daha iyi?

Hangi çamaşır kurutma makinesi daha iyi?

Kış aylarında bayanların en büyük problemlerinden birisi de çamaşır kurutmadır. Çamaşırlarımızı yıkamak için yağışsız ideal havayı bekleyenimiz de var, çamaşır askılığını evimizin en az kullandığımız odasına açıp asanları da var. Hatta peteklerin üzerine serip kurutanlar da azımsanmayacak kadar fazla :). Aslında sağlık açısından en doğalı uygun havada balkona asmaktır. Evin içerisinde kurutulan çamaşırın saldığı gaz sağlığımız açısından uzun vadede tehlikeli olabilir. Üstelik peteklerin üzerinde koyduğunuzda da sadece sağlık kaybı değil maddi kayıpta yaşarsınız. Çünkü kombi peteklerinin verimini arttırma konumuzda anlattığımız gibi peteklerin sağladığı ısının bir kısmı çamaşıra gideceğinden çamaşır kurutmak için doğalgaz yakmış olacaksınız. Bütün bu yöntemler yerine artık gelişen teknolojiye direnmeyip çamaşır kurutma makinesi alma zamanınız gelmedi mi ?

Kurutma makinesi almaya karar verdiyseniz artık kurutma makinesi seçimine sıra geldi demektir. Bu konuda size yardımcı olmaya çalışacağım.  Sizin için uygun kurutma makinesini seçmeden önce kurutma makineleri hakkında biraz ön bilgi sahibi olmakta fayda var.

Kurutma makineleri çamaşırları nasıl kurutur ? 

Şuan ki teknolojide bacalı, kondenserli (bacasız), ısı pompalı olmak üzere 3 tip çamaşır kurutma makinesi vardır.

1- Bacalı-Havalı Kurutma Makineleri

Bu tip de çalışan kurutma makinelerinin diğerlerinden farkı, kuruturken ortaya çıkan nemli havayı bir baca vasıtasıyla dışarı atmasıdır. Bu özellikte bir makine alacaksanız, makineyi koyacağınız odada mutlaka bir havalandırma deliği olmak zorundadır. Baca olmazsa nemli havayı içeriye verir. Buda sizin ev eşyalarına zarar verebilir veya sağlığınız açısından uygun değildir.

2- Kondanserli / Bacasız Kurutma Makineleri

Bu  kurutucu tipinde kurutulan çamaşırdan çıkan nemli hava dışarıya verilmemektedir. Bunun yerine kondanser denilen sistemden geçen nemli hava tekrar suya dönüştürülmekte ve bu su bir depoda birikmektedir. Bu tip makinelerde 2 adet fan bulunmaktadır.

 3- Isı Pompalı Kurutma Makineleri

Diğer iki tip kurutma makinesi elektrik sarfiyatı açısından sizi üzebilir. Çünkü diğer kurutma makinelerinde rezistans benzeri bir  ısıtıcı ile kurutma işlemi yapılır. Buda 2000 watt lara ulaşan bir elektrik sarfiyatı demektir. Isı pompalı kurutma makineleri ise klima mantığındaki gibi bir işlem ile kurutma yapmaktadır. Gazı kompresör ve bazı işlemlerden geçirerek sıcaklık sağlamaktadır.

Piyasada bulunan kurutma makinelerini incelerken  özelliklerinde yazan kurutma sistemi, yoğunlaştırmalı, bacalı yada ısı pompalı şeklinde belirtilir. Isı pompalı olanları biraz pahalı makinelerdir ama kendisini sağlamış olduğu yüksek elektrik tasarrufu sayesinde amorti eder.

Bunların haricinde kurutma makinelerinde seçim yaparken bakmanız gereken  aşağıdaki gibi fonksiyonlar vardır.

  • Su Tankı Doluluk Göstergesi (yoğunlaştırmalı modeller için)
  •  Kırışıklık Önleme Fonksiyonu.
  • Kuruluk sensörü (Dry sensor)
  • Gecikmeli başlatma.
  • Kalan zamanı gösterme
  • Zaman kontrollü ek kurutma programları
  • Nem sensörü
  • Pamuklu ve sentetik kurutma programları
  • Bittiğini haber veren akustik sinyal
  • dB ( desibel ) cinsinden ses seviyesi ( sessiz çalışması önemli)

Bütün bu özellikleri göz önüne alarak piyasadaki en uygun çamaşır kurutma makinesini alma tercihi size aittir. Hayırlı alışverişler dileriz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.