Templates by BIGtheme NET
Anasayfa / Konu Dışı / Püf noktasi / Bebeklere yüzme eğitimi

Bebeklere yüzme eğitimi

Bebeğinizin ilerleyen yaşlarda sudan korkmaması önemlidir. Bu yüzden suya bebeğinizi küçükken alıştırmanız önemlidir. Banyo yaptırırken korkmadan suyla oynayarak duran bebeğiniz de ilerki yaşlarında sudan korkabilir. Bebeğiniz suyun içerisinde güvende ve gayet rahat durabilmesi gerekmektedir.

Bunun için bebeğinize yüzme eğitimi alacaksanız bu işin uzmanı olan kişilerce olmasına çok dikkat etmelisiniz. Eğitmenin bu konuda sertifikası olmalı ve bebeği doğru bir şekilde tutabilmelidir.

Burada önemli olan şey bebeğin kafasının suyun içine batmaması ve bununla beraber su yutmamasıdır. O yüzden bebeğinizi uygun pozisyonda tutmanız gerekmektedir. Bebeğiniz suya iyice alışana kadar onun gözlerine bakmalı onunla konuşarak eğlendirmelisiniz. Kendini güvende hisseden bebekler bu sayede yeni şeyler öğrenecektir. Korktuğunu hissettiğiniz anda kucaklayarak bebeğinizi rahatlatabilirsiniz.

Bebeklerin yüzme konusunda anne karnında başlayan doğal bir yüzme becerisi olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Bebeklerde yüzmeye ne zaman başlanabilir ? 

Eğer tecrübeli bir eğitmen ve bebeğe uygun bir havuz mevcutsa her zaman başlanabilir. Havuzun uygun sıcaklıkta ve hijyenik açısından temiz olması gerekmektedir. Bu şartları sağlamıyorsa, pekte tavsiye etmiyorum. Yabancı ülkelerde böyle temiz ve bakımlı havuzlar ve eğitmenler var. Fakat ülkemiz bu imkanlar açısından geri kaldığı için çok erken yaşlarda tavsiye edilmiyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.