Templates by BIGtheme NET
Anasayfa / Konu Dışı / Püf noktasi / Doğalgazdan en yüksek verimi alabilmek

Doğalgazdan en yüksek verimi alabilmek

Kışın Doğalgaz İle Tasarruf Sağlama Yöntemleri

Hepimiz evimizin kış ortamında iyi ısınmasını ve bunun karşılığında ise daha az doğalgaz faturası ödemek isteriz. Peki iyi ısınma ve düşük fatura maliyeti doğalgaz ile çalışan kombi ile faturayı kabartmadan iyi ısınmayı sağlamak mümkün müdür? Şimdiden cevabı verelim: Tek Kelimeyle “EVET”.

Kış aylarında evimizde konforlu olarak kendimizi rahatsız hissetmeyeceğimiz sıcaklık yetişkinlerde 20 ile 22°C arasında değişmektedir. Bu sıcaklığı evimizde sağlayamazsak kendimizi rahatsız hissederiz, ev ortamında dinlemek zorlaşır. Bu istenilen sıcaklığı sağlayıp doğalgaz faturamızın kabarmaması için önerilerimize şimdi daha yakından bakalım.

Öncelikle “YALITIM”

Evimizde yalıtım yoksa düşük faturaları unutun. Evet bu kadar net olarak evdeki yalıtımı iyi sağlayamazsak sürekli olarak evdeki ısı dışarıya çıkacağı için sürekli dışarıyı ısıtıyoruz gibi de düşünebiliriz. İzolasyonun başında ise çatı izolasyonu geliyor. Bildiğimiz gibi ısınan hava yukarı çıkar ve biz çatıdan kaçan ısıyı tutamazsak eğer ödediğimiz faturanın büyük bir kısmıyla atmosferi ya da daha hayırlı bir iş yaparak üst komşumuzu ısıtmış oluruz. Eğer orta katlarda oturuyorsanız tavana strafor kaplatabilirsiniz. En üst katta oturuyor iseniz İzocam tarzı cam yünü malzemeler sizin için biçilmiş bir kaftan olarak karşınıza çıkacaktır.Tavan veya çatı izolasyonuna dikkat ederseniz ortalama faturamızı yüzde 20 oranında azaltabilirsiniz ve bir senede havaya giden paranızla çatınıza izolasyon yaptırabilirsiniz.

Bir diğer konu ise pencereler… Pencerelerde yalıtım olmayan evlerde pencere kenarından sızan soğuk havayı hepimiz farketmişizdir. Bu nedenle ısıcam yani çift katlı camlar ve pimapen burada işimizi görecektir.

Taban yalıtımını da unutmamak gerekir. Eğer halen laminat parke kullanmıyorsanız bu sizin için iyi haber! Laminat parke yaptırırken parkenin altına sert yani yoğunluğu yüksek olan strafor kullanırsak evimizdeki ısının bir kısmının tabandan kaçmasını engelleyebiliriz. Tabi evinizin altında kuru temizlemeci, fırın gibi dükkanlar varsa onun ısısından daha fazla faydalanmak için yalıtımı bırakın parke bile yaptırmanızı önermiyoruz.

Evi Havalandırın.

Bayatlayan havanın ısınma özellikleri gitgide düşer ve bu sizin hem rahatsızlık duyma hem de doğalgaz faturanızda kabarmaya neden olur. Bu nedenle günde 5 ile 10 dakika arasında kombiniz en düşük ayarda yanarken havalandırmanızı öneriyoruz.

Evi Nemli Tutun.

Nemli hava daha fazla ısınacağı için peteklerinizin yanında asılan su kablarından asın ve su koymayı ihmal etmeyin. Bu hem sizin konfor düzeyinizin artmasına hem de evin sıcaklığı düşük olmasına rağmen daha iyi ısınmanıza neden olur. Bunun en iyi örneklerinden birisi nem oranı yüzde 90 olan Antalya’da yaz aylarında 30 derecede bunalırken, güneydoğuda çok düşük nem oranlarında 40 derece sıcaklıkta havanın sizi bunaltmaması olarak verilebilir.

Radyatörlerin Önünü Açın.

Radyatörlerin önüne koltuk, kanepe gibi konulan hantal eşyalar, havanın radyatörün altından girmesine engel olur ve evi ısıtmak için daha fazla fatura ödersiniz. Bu konuda size tavsiyemiz radyatörlerin önünde hiçbir şey koymamanız yönünde.

Her Radyatörün Homojen Isındığından Emin Olun.

Evinizde kullandığınız radyatörlerin hepsi tam olarak ışımıyorsa bu evin bir bölümünün çok fazla bir bölümününde az ısınmasına neden olur. Bu nedenle radyatörlerinizin rotasyonlarının yapılması gerekli bunu başka bir makalemizde size açıklayacağız. Bu arada tesisatınız 3-5 seneden beri temizlenmemişse özel kimyasallarda tesisat temizliği yaptırmanızı ve tesisatınızda bulunan tortu ve kalıntıları temizletmenizi önemle rica ediyoruz.

termostatli_vana

Oda Termostatı Kullanın

Oda termostatları kombinin sürekli çalışmasını engelleyen en önemli parçalardan birisidir. Sürekli kullandığınız odaya maliyeti çok yüksek olmayan dijital bir termostat burada sizin işinizi görecektir. Böylelikle oda sıcaklığı hep belirli aralıklarda kalacağı için de konfor düzeyiniz yükselecektir.

Evin Soğumasını Engelleyin.

Unutmayın ki evinizi bir derece ısıtmak için kombiniz 10 derece ısıtmaya göre daha fazla çalışacaktır. Bu nedenle kombiniz sürekli çalışsın ama düşük ayarlarda çalışsın. Yada bir oda termostatı sayesinde evden çıkarken sıcaklığı 18-19°C’lere düşürüp eve geldiğinizde 20°Clere çıkartarak tasarruf sağlayabilirsiniz.

Şimdilik diyeceklerimiz bu kadar haftalık tasarruf sağlama yöntemleri konusunda paylaşımlarımızı takip ederek bizimle birlikte tasarrufa geçebilirsiniz. Geri dönütleri bizimle paylaşırsanız bu konularda sizleri daha çok bilgilendirmemize yardımcı olabilirsiniz. Sıcak ve Düşük Maliyetli Günler Dileriz…

 

Yazar : Makine Mühendisi Sinan ERDEM

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.