Templates by BIGtheme NET
Anasayfa / Konu Dışı / Püf noktasi / Kavanozdaki etiketler nasıl kolay çıkartılır ?

Kavanozdaki etiketler nasıl kolay çıkartılır ?

Evimizde çeşitli boyutlarda ve çeşitli biçimlerde kavanozlar bulunmakta. Ve çoğumuz bunları atmaya pek kıyamıyor üzerindeki etiketlerle kullanıyoruz. Ya da zaman zaman çeşitli şekillerde çıkarmaya çalışıyoruz. Özellikle bazı etiketler inatçı olup kolay çıkmamakta, bir kısmı çıksada bir kısmı cam üzerinde kalmakta.

Birazdan anlatacağım yöntemle etiketlerin ne kadar kolay çıktığını ve bugüne kadar boşuna uğraştığınızı görüceksiniz. Bu yöntemle artık iz bırakmadan cam kavanozlardaki etiketlerden kurtulabilirsiniz.

Kettle da suyu kaynatıyoruz ve buharına kavanozun etiketli kısmını tutuyoruz. Tabi bu işlemi yaparken elimizi yakmamaya özen gösterelim, dikkat etmezsek elimizi yakabiliriz. Sıcağın etkisiyle etiketlerde ki yapışkan eriyor ve kağıdın kavanozdan kolay  sökülmesini sağlıyor. Cam kavanozlar artık kullanıma hazır. Tabi bu yöntemi sadece cam kavanozlarda uyguluyoruz , plastik vb. kavanozlarda uygulamıyoruz. Eğer bu işlemi yaptıktan sonra halen artıkları  kaldıysa asetonlu pamukla kalan artıklarını çıkarabilirsiniz.

Bir başka yöntem ise, Bulaşık makinesine 70 derecede diğer bulaşıklarla beraber yıkarken makine durulamaya geçerken duraklatıp kavanozu çıkarın hamur gibi etiketin yumuşadığını göreceksiniz. Pratikçe üzerinden kazıyıp çıkarabilirsiniz bu sayede.

Hanımların uyguladığı bir diğer yöntem ise saç kurutma makinesi ile ısıtmak yada çakmak alevini tutmak. Biz bizzat denemediğimiz için bu yöntemin işe yarayıp yaramadığını bilmiyoruz. Deneyen birileri yorum yazıp bizi bu konuda aydınlatabilirler.

Bazı hanımlarda yapışkanı artığı kalan yere margarin sürüp yarım saat bekliyorlar ardından cif ile telliyorlar ve pırıl pırıl olduğunu söylüyorlar.

Bu yöntemlerden birçoğu işinizi görecektir. Size uyan birini deneyip iyi sonuç alabilirsiniz. Kolay gelsin.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.