Templates by BIGtheme NET
Anasayfa / Konu Dışı / Püf noktasi / Kombi peteklerinin verimini artırmak

Kombi peteklerinin verimini artırmak

Evinizi ısıtan kombi değil peteklerdir. Kombiden gelen sıcak suyu kanallarında dolaştırarak dışarıya sıcak vererek petekler evinizi iyi ısıtabilmeniz açısından çok önemlidir. Kombinizin peteklere gönderdiği sıcak sudan en iyi verimi alabilmek için şu hususlara çok dikkat etmek gerekir:

Bazı ev hanımları kış aylarında çamaşırlarını hızlı kurusunlar diye peteklerin üzerlerine sererler. Bu yöntemle çamaşırların hızlı kurumasını sağlıyorlar fakat evi ısıtacak sıcaklığın önemli bölümü çamaşırı kurutmak için harcandığı için petekler odayı ısıtmayacak ve peteklerdeki sıcak su daha çabuk soğuyacağı için kombinizin daha çok çalışmasına neden olacaktır. Peteklerin üzerlerine kesinlikle çamaşır koymamak gerekir.

Peteklerin içinde dolaşan suyun kirlenmesi kireçli olması v.s gibi nedenlerden dolayı tıkanmalara neden olabilmektedir 2-3 yılda bir petek temizliği yaptırmakta fayda vardır.

Peteklerin önünü açarak peteğin daha iyi sirkülasyon yapmasına yardımcı olun. Peteklerin önünde koltuk, kanepe vs. eşyaları koyarsanız gerekli hava petekler içerisinde sirküle edilemez. Bu nedenden dolayı ısıtmak istediğiniz ortamı verimli bir şekilde ısıtamazsınız.

Peteklerin verimini arttırmak için bir başka yol ise peteğin arkasına straforlu yansıtıcılardan alıp montajını yapın. Bu sayede petekten yayılan havanın bir kısmıyla dış cepheye bakan duvarınızı ısıtmak zorunda kalmazsınız.

Peteğin yanına suluk alın. Nemlenen hava daha kolay ısınacağı ve kuru havadan rahatsız olmamak için peteklerin yanına suluk almayı ihmal etmeyin.

Peteklerin regulaj ayarını yaptırın. Peteklerin hepsinden tam olarak faydalanmak istiyorsanız servisinize peteklerin regulaj ayarını yapmasını söyleyin. Bu sayede bütün petekler eşit derecede ısınacak; ilk peteğiniz çok sıcak son peteğiniz çok soğuk olmayacaktır.

Birde peteklerin üzerine takılan  ısıfan ismi verilen bir aparat var petekten yukarı çıkan havaya yön vererek odaya doğru gitmesini sağlıyor aşağıda bu ürünün fotoğrafını görebilirsiniz.

isifan

Peteklerde, peteklere su basarken tesisatın içerisinde olan hava nedeniyle veya ısınan suyun içerisindeki havanın sudan ayrılması sonucu oluşan hava nedeniyle ısınma problemi olabilir. Bu gibi durumlarda peteklerdeki havanın alınması gerekir peteğin yan tarafından tornavida yardımı ile havası alınabilir. Havası alındıktan sonra kombi basıncı düşebilir Kombinin basıncını tekrar 1,5 seviyesine getirmek gerekir.

Bir yorum

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.