Templates by BIGtheme NET
Anasayfa / Konu Dışı / Püf noktasi / Nasıl kolay yüzme öğrenebilirim
Yüzme nasıl kolay öğrenilir

Nasıl kolay yüzme öğrenebilirim

Doktorlar tarafından da tavsiye edilen ve bütün vücut kaslarını çalıştıran en önemli spor yüzmedir peki yüzmeyi en kolay nasıl öğrenebiliriz ? Aslında yüzme insanın doğuştan yapabildiği bir yetenektir. Anne karnında çocuk hep yüzme halindedir. Panik ve boğulma korkusu yüzme öğrenmeye mani olan tek unsurdur aslında. Suyun kaldırma kuvveti siz su üzerinde hiçbirşey yapmadan dursanız bile sizi kaldıracaktır. Su üzerinde uzun süre kalmak ve hızlı ilerlemek için teknikler elbette vardır. Ama aslında yüzme kişinin kendini doğal akışına bıraktığında gelişebilen bir spordur.

Yüzme öğrenmeye başlayan insana en gerekli şey özgüvendir. Yüzme pek tabii kendi çabanızla öğrenilecek bir şeydir ancak panikten kaynaklı boğulma tehlikesi olduğundan dolayı ilk etapta yüzmeyi boyunuzu geçmeyen bir yerde öğrenmekte fayda vardır.

Yüzme öğrenmedeki ilk adım su üzerinde kalabilme yeteneğidir. Endişelenmeden kendinizi sırt üstü suya yatar şekilde bırakırsanız, batmadığınızı göreceksiniz. Suyun üzerinde yatay vaziyette kalabilmek, ilk adımın başarıyla geçildiğini gösterir. Havuza girin, derin bir nefes alın, göğsünüz iyice şişsin, nefesinizi tutun ve havuzun içinde batmaya çalışın.

Batmadığınızı görmek sizi bir nebze cesaretlendirecektir. Şimdi de su üzerinde yatay durmaya çalışın. Kollarınızı iki yana doğru açarak, ağzınız suyun içinde, derin şekilde nefeslenin ve yatay pozisyonda durmaya çalışın. Aynı hareketi ağzınız dışarıda olacak şekilde yapın. Başınız suyun dışında durabiliyorsanız, bir sonraki aşama olan ayak çırpma aşamasına geçebilirsiniz. Kulaç atmadan, yani kollarınızı kullanmadan, sadece ayaklarınızla yüzmeye çalışın. Bu aşamada da biraz çalıştıktan sonra, kulaç atmaya başlayabilirsiniz. Kulaç atmak, kolları ileri doğru hareket ettirerek, aslında kolları bir nevi kürek şeklinde kullanarak suyu itip çekme ve bu şekilde suyun içinde ilerleme işlemidir. Köpek stili denilen en basit ve kolay stili öğrendikten sonra, diğer stilleri de kolaylıkla öğrenebileceksiniz. Diğer yüzme stilleri; sırt üstü yüzme, serbest yüzme, kelebek yüzme ve kurbağalama yüzmedir.

Kulaç atarken sağ kolunuzu ileri uzattığınızda başınızı sola; sol kulaç attığınızda başınızı sağa çevirin ve omzunuza bakıyormuşçasına ağızdan nefes alın. Yüzme öğrenme aşamasında ve yeni yüzme öğrendiğiniz ilk süreçte derin sulara girmekten kaçının. Yanınızda mutlaka iyi yüzme bilen biri olmasına dikkat edin.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.