Templates by BIGtheme NET
Anasayfa / Konu Dışı / Püf noktasi / Su üzerinde doğru duruş şekli nasıldır ?

Su üzerinde doğru duruş şekli nasıldır ?

Havuza girdiğimizde neden dibe doğru batıyoruz ? Suyun üzerinde durmak için vucudun şekli nasıl olmalı ? Vücud ne şekilde durduğunda suya batmaz ? Bu gibi sorulara Yüzme antrenörü Erdoğan hocamızın vermiş olduğu cevap şu şekilde.

İnsanlar havuzda dikey durursa kendini kasıp vücudunu eğik tutarsa tabikide batacaktır. Burda önemli olan su üzerinde yatay ve kendinizi kasmadan rahat bir şekilde durmaktır. Kafa pozisyonu vücudu doğrudan etkiliyor. İnsanlar kafanın suya girmesinden korktuğu için kafasınıa kaldırıyor buda vücudun alt kısmının alta doğru inmesine ve dikeylemesine durmaya yol açıyor. Kafamızı suya koyduğumuzda vücudumuz kendiliğinden yatay bir şekil alacaktır.

Suda ilerlemek için ayaklarımız nasıl durmalı ?

Yatay bir şekilde durduğumuzda ayaklarımızın yaklaşık 30 cm içerde olması gerekir. Ayaklarımızı çırparken suyun dışına yani Erdoğan hocamızın tabiri ile ölü suya vurursak ilerleyemeyiz. Ayaklarımız bir nevi motor görevi görecek ve suyun hemen içerisinde hareket edecek dışarıya ayaklarımız çırparken tamamen çıkmayacak.

Suda ilerlemek için kol hareketi nasıl olmalı ? 

Ellerimizi ölü suya çarpmadan yavaşça suya sokup parmaklarımız kapalı olacak şekilde kalçalarımızın yanına kadar güçlüce şekiyoruz. Çektiğimiz Elimizi sudan savurarak değilde içerden çıkararak uzatıp tekrar aynı şekilde suya sokuyoruz. Sağ ve sol elimizle sırayla  yaptığımız bu kol hareketini yaparken vücudumuzu hafifçe sağ ve sol yana yatırarak nefesimizi de doğru bir şekilde alıyoruz.

Yüzmede en önemli şey panik ve stres yapmamaktır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.