Templates by BIGtheme NET
Anasayfa / Konu Dışı / Püf noktasi / Termostatlı vana tasarruf sağlar mı ?

Termostatlı vana tasarruf sağlar mı ?

Termostatik vanalar ne işe yarar ? Termostatik vanalar ısı tasarrufu sağlıyor mu ? Bu tip soruları cevaplamak için öncelikle termostatlı vananın ne olduğu ve çalışma prensibine bir göz atmak gerekir.

Termostatik radyatör vanası :  Diğer adı da Termostatik radyatör vanası olan bu vanalar radyatör peteklerinin sıcak su girişlerine takılırlar. İki parrçadan meydana gelirler bunlar, algılayıcı sensör yani radyatör termostatı ve termostatik vana gövdesi.

Termostatlı vanalar nasıl çalışır ? 

Normal vanalar da odanız çok ısındığında elle vanayı biraz kısarsınız. soğuduğunda da vanayı biraz açarsınız.  İşte termostatlı vana tamda bu işi kendiliğinden yapar. Yani tembellere göre yapılmış bir icattır. Oda sıcaklığı istenilen seviyede olduğunda vanayı kendiliğinden kısar. soğuduğunda ise tekrar geri açar. Kimilerine göre gereksiz tasarruf etmeyen bir parçadır. Kimilerine göre ise tasarruf ettiği söylenir. Termostatlı vananın her birinin fiyatı düşünüldüğünde ve vana kısma işinin yada normalde sizin bir odanın vanasını tamamen kapadığınızda ne kadar tasarruf ettiğini düşündüşünüzde bizde şahsi fikir olarak ciddi bir tasarruf sağlamayacağını düşünüyoruz.

Merkezi sistemle ısınan dairelerde Termostatlı vana 

5627 Sayılı Enerji Verimliliği kanununa göre, merkezi sistemle ısıtılan binalarda “Termostatik Radyatör Vanası” ile birlikte “Isı pay ölçer” veya “Isı sayacı (Kalorimetre)” kullanımı zorunludur. O yüzden siteniz yada apartmanınız merkezi sistemle ısınıyorsa zaten zorunlu olarak bu vanayı ve ısı pay ölçer sayacını kullanmak zorundasınız. Fakat bireysel kombi ile ısınıyorsanız bu tip vanalar sizi tatmin edecek kadar tasarrufu hiçbir zaman sağlamayacaktır.

 

Bir yorum

  1. bu vana kombi değilde; ısıtma soğutma iklimlendirme çözümleri için olabilir mi…(mesela kalorisi öngörülemeyen kat kaloriferi gibi)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.