Templates by BIGtheme NET
Anasayfa / Otomobil / Amortisörün bozuk olduğu nasıl anlaşılır
amortisör arızaları
amortisör arızaları

Amortisörün bozuk olduğu nasıl anlaşılır

Öncelikle isterseniz amortisörün arabadaki fonksiyonuna bakalım. Amortisörün arabadaki görevlerini şöyle sıralayabiliriz;

  • Süspansiyonun ve yayın arabadaki hareketlerini koordine etmek
  • ideal fren mesafesini ayarlamak.
  • Arabanın zıplamamasını sağlamak
  • Ani hızlanmalarda ve sert frenlerde arabanın yere çökmesini azaltmak.
  • lastiklerin aşınmasını azaltmak.
  • Sürücüye sarsılma olmayan konforlu bir sürüş sağlamak.
  • Tekerleğin açısını korumak.

Normal sağlam bir amortisörün hiçbir yerinden yağ sızmaması gerekiyor. Arabanızın amortisörüne eğilip baktığınızda bir yağ sızması görürseniz bu amortisörünüzün patlak olduğunu gösterir. bütün amortisörler yağ ile çalışırlar. Amortisörün içinde yer alan yağ boşalırsa amortisor görevini yapamaz hale gelir ve boşa sallanır.

Sürüş esnasında amortisörün patlak olduğu nasıl anlaşılır?
Amortisörün görevi aracınızın çukur, kasis gibi engebeli yerlerden geçerken oluşan sallanmaları emerek yumuşatması içeriye az hissettirmesidir. Eğer bir amortisör patlaksa, aracınızla kasisten geçerken çok zıplama yapar. Rahatsız edici düzeyde arabanızda bu şekilde zıplama mevcutsa üstteki yazıda da belirttiğimiz gibi aracınızın amortisörüne bakabilirsiniz.

Amortisörün aşındığı nasıl anlaşılır ?

Otomobiliniz ile seyir halinde iken frene bastığınızda ön tarafı her zamankinden daha fazla yatıyorsa muhtemelen amortisörünüz aşınmış demektir. Rüzgarlı havalarda arabanız rüzgardan etkileniyorsa buda amortisörünüzün aşındığını gösterebilir.

Patlak amortisörün zararları nelerdir ?

Patlak amortisör evvela kasis ve çukurların hissettirdiği sarsıntı nedeniyle sizi rahatsız edecektir. Virajlı yollarda yol tutuşu açısından tehlikeli olabilmektedir.

Amortisörler neden takım olarak değiştirilmeli ? 

Otomobiliniz frene bastığınızda kapanma hareketi gösterir sağlı ve sollu olarak. İşte bu seviyeyi eşit yapmaz ise sağa yada sola araba kızaklama yapabilir. Tek tarafı değiştirilen amortisörler de kapanmalar eşit olmazlar. Bundan dolayıda takım olarak değiştirmek daha mantıklıdır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.