Templates by BIGtheme NET
Anasayfa / Otomobil / Araba camlarının buzlanması nasıl önlenir ?

Araba camlarının buzlanması nasıl önlenir ?

Kışın sabah saatlerde arabanız çoğu zaman buz tutar. Buzları çözmek , temizlemek baya zahmetli iştir. Bu zahmetli iş zaman aldığı için sizin işinize geç gitmenize de neden olabilir. Öncelikle buz tutan camı pratikçe nasıl temizlenir bundan bahsedelim isterseniz.

Buz tutan camı temizlemek için insanların kullandığı farklı  teknikler aşağıdaki gibidir.

  1. Temiz bir beze bir miktar kolonya yada alkol dökerek camı silerseniz buzun çözüldüğünü gözleyebilirsiniz.
  2. Boş bir camsil şişesine 1 ölçü su ve 2 ölçü sirkeyi karıştırın. Bu karışımı doğrudan buzlanan cama sıkın buzlar bir süre sonra çözülecektir.
  3. Daha önceden alıp arabanızın  bagajında tuttuğunuz elektrik süpürgesi hortumunun bir ucunu egsoza takın. Sonra arabayı çalıştırıp hortumun diğer ucunu cama tutun. İnsanımızın bulduğu ilginç bir yöntem.
  4. Eğer diğer üç yöntem hoşunuza gitmediyse piyasada satılan buz çözücü spreyleri kullanabilirsiniz. Buz çözücü spreyi cama doğrudan sıkın. ve bezle temizleyin.

Buz tutan camları bu yöntemlerden biriyle  hallettik. Peki buz tutmaması sağlanabilir mi ?

Camların donmasını engelleyecek yöntemlerden insanların en sık yaptıkları şöyle;

  1. Örneğin akşam işten eve araba ile geldiniz. Arabanızdan direk çıkıp eve gitmeyin. Öncelikle tüm camları sonuna kadar açın içerideki hava ile dışarıdaki hava tamamen aynı sıcaklığa gelene kadar bekleyin. Ondan sonra kapatıp gidebilirsiniz. Bu sayede büyük oranda buzlanma sorununuz olmayacaktır.
  2. Eğer oturduğunuz yerin kapalı garajı varsa mutlaka arabanız kapalı ortamda durmalı. Kapalı garajınız yoksa branda örterek de sorunu çözmeniz mümkün.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.