Templates by BIGtheme NET
Anasayfa / Otomobil / Araba kalorifer fanı neden soğuk üflüyor ?

Araba kalorifer fanı neden soğuk üflüyor ?

Kış ayların da arabanızın içerisinin sıcak olmasını isteriz. Üşümeden rahatça bir sürüş için. Fakat bazen arabanızın kalorifer fanını düğmeden çevirirsiniz sıcağa getirirsiniz. Yinede hep soğuk üfler. Peki neden kalorifer fanı sıcak yerine soğuk üfler ? Neden Arabanın kaloriferi ısıtmaz? Bu sorunun nedenine bizzat tecrübe eden biri olarak bilgilerimi paylaşayım.

Öncelikle belirtmek isterim ki arabanın fanı hiç üflemiyor hava hiç çıkmıyorsa bu problem başkadır. Bizim bahsettiğimiz problem hava üflüyor ama sıcak olmuyor. Motor yeterli sıcaklığa gelmesine rağmen sıcak üflemiyor. İşte bu problemin birkaç nedeni olabilir.

Bunlardan birincisi sıcak soğuk çevirerek ayarlama düğmesinin bozulması. Bu ihtimal genellikle düşük bir ihtimaldir ki eğer öyle ise düğmeyi değiştirip sorununuzu pratikçe halledebilirsiniz.

Bir diğer nedeni ise bazı araba kaloriferlerinin peteklerinin orada petek musluğu olabilir bu musluk önceki sahibi tarafından kapatılmış olabilir. Açtığınızda düzelebilir. Buda düşük bir ihtimaldir.

Bir diğer ve en yüksek ihtimalli neden ise kalorifer peteklerinin tıkalı olmasıdır.  Bu problemi çözmek için Oto elektrik ve radyatör temizliği yapan bir yere arabanızı götürürsünüz. Size temizleyebiliriz fakat patlayabilme ihtimali var derler. Yani delinme ihtimali olur. Fiyatını sorarsınız, 2016 fiyatlarına göre 100 – 150 tl arası bir fiyat söylerler. Sonra fiyatın yüksek olduğunu söyleyip sıfırı ne kadarki bu peteğin dersiniz. O da sıfırı 180 tl civarı fakat takması 300 tl civarı der. Sizde fiyatı duyunca çaresiz temizletmek istersiniz. Çünkü peteği söküp yenisini takmak için büyük ihtimal arabanın göğsünü komple sökmesi gerekecektir.

Aşağıdaki cihaza benzer bir cihazı arabanızın kaputunu açıp bir ucunu peteğin giriş borusuna bir ucunuda radyatör yedek depo çıkışına bağlar makineye konulan temizleme sıvısını petekte devir yaptırarak tıkanan yerleri çözüp pislikleri makinenin toplama deposuna atar.

petektemizleme

Bu temizleme işlemi yaklaşık 1 ile 1 buçuk saat arası sürer. Genellikle petekte patlama olmaz. Ama patlama ihtimalide düşükte olsa vardır bu yüzden adam baştan söyler.  Bu peteklerin içerisinde ısıtmaya yarayan su motor suyudur. Yani antifirizli motor (radyatör) suyunuzu düzenli olarak kontrol edip bakımlarını yaparsanız sık sık tıkanmazlar.

Umarım bu tecrübeye dayalı bilgi bir işinize yaramıştır. Konunun uzmanı değilim sadece başımdan geçen teknik sorunları nasıl çözdüğümü sizinle paylaşıp sizin işinizi kolaylaştırmak istedim. Sıcak ve kazasız bir  kış ayı dilerim..

5 yorum

  1. Araba klimalı fiesta 2000 model. Kalorifer soğuk üflemeye başlayınca sanayiye gittim. Biri dedi radyatör musluğu arızalı biri dedi açma kapama düğmesi arızalı biri dedi petek tıkalı vs. Kalktım Peter temizlettim olmadı musluğu sıfır taktım olmadı vs. En son dedim yine bir elektrikçiye götüreyim belki musluğu elektrik gelmiyordur diye. Evden çıktım arabayı çalıştırdım dedim bakayım klima soğutuyor mu ve açtım klimayı 2 3 dakika çalıştı baktım soğutuyor. Sonra sanayiye gittim bir motor ustası arkadaşı gördüm durumu anlattım dedi dur ben bakayım. Açtı kaloriferi baktım ki sıcak üflüyor hem de el yakıyor. Anladım ki klima çalışınca o da aktif olmuş. Böyle bir durumda önce klimayı sıcak taraftayken çalıştırın sonra klimayı kapatıp kaloriferi açın. Benimki öyle çalıştı. Tabi boş işlere harcadığım 250 tl çöp oldu o da ayrı bir durum 😂😂

  2. 27/12/2018 tarihinde arabamın kalorifer peteği soğuk üflemeye başladı.. bende sanayiye gittim….. radyatör tıkanmıştır dediler ve 350 tl ile 400 tl hazırla gel dediler.Arabam.. renoult19 2000 model klimasız normal….
    bende üzüntü içinde sanayiden çıkmak üzere iken tanıdığım yağcıya bi uğrayım dedim ve uğradım… iyiki de uğramışım.. meğerse arabanın radyatör antifirizi bitmiş. onu 70 tl vererek yenilettim.. doldurtturdum.. araba 3 dk kalmaz kaloriferi ateş gibi ısınmaya başladı… Benim durumuma düşen arkadaşların bilgisine yararlı oldu isem ne mutlu bana….

  3. hocam ben kaloriferi sıcağa getiriyorum soğuk üflüyor. Klimayı çalıştırıp sıcağa getirdiğimde klimalı soğuk hava üflüyor. Düğme bozulmuş olabilir mi. Yani sıcağa getirdiğimde en azından klimanın çalışmaması gerekir dimi ?

  4. Araç kartal SLX içeri soğuk ufluyor neden temizleme fiyatı ne kadar

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.