Templates by BIGtheme NET
Anasayfa / Otomobil / Araba termostatı problemi ve çözümü
termostat arızası

Araba termostatı problemi ve çözümü

Öncelikle isterseniz termostat nedir ve nasıl çalışır ? sorusuna bir cevap bulalım.

Termostat motoru soğutmada kullanılan suyun  motor ve radyatörde dengeli sıcaklıkta dolaşmasına yarayan bir nevi anahtardır diyebiliriz. Normalde motor çalıştığı sürece devirdaim pompası aracılığı ile motorda dolaşan soğutma suyu motoru hararetten önleyerek dengeli bir sıcaklıkta tutar. Fakat araba ilk çalıştırıldığında zaten motor soğuk olacağından ve dolaşan suda soğuk olacağı için bu istenen bir durum değildir. Motor ilk çalıştırmadan ısınana kadar motora devirdaim pompasının su göndermemesi gerekir. İşte bu duruma termostat çözüm olur.

Genellikle radyatör ve motor arasında bulunan termostat uygun sıcaklığa gelince devirdaim pompasını tetikler.Bu sayede motor ilk çalıştırıldığında en ideal sıcaklığa çabuk ulaşmış olur.

Motorun içindeki sıcaklığı belirli seviyeye gelince o suyu serbest bırakıyor  serbest bırakılan su radyatörün içine geliyor radyatörde soğuyup motora geri pompalanıyor.

Termostatın bozulduğu nasıl anlaşılır ? 

Termostatın bozuk olduğu gösteren bazı belirtiler vardır.

  1. Aracınızı çalıştırdığınızda uzun zaman sonra ısınıyorsa bozuk olabilir.
  2. Arabanız yaklaşık olarak 10-20 km mesafe kat ettikten sonra bile motorun çalışma ısısına ulaşamamışsa yine bozuk olma ihtimali yüksektir.
  3. Arabanızın kaloriferi sıcak hava vermiyorsa termostattan kaynaklanabilir.

Termostat arızası önemli midir ve neye sebep olabilir ?

Eğer arabanızın termostatı arızalı ise fanı devreye sokup açmayacaktır. Motorun içindeki sıcak su aynen kalacaktır. Dolayısı ile motor bloğu çok sıcak olarak kalacaktır. Bu sebeple de piston yada conta yakma ihtimali yüksektir.

Termostat Nasıl değiştirilir?

Termostat ucuz bir parçadır. Belirli zaman aralıklarında değiştirilmesi gerekir.  Şunu özellikle belirtelim termostat motor soğukken değiştirilmelidir. Termostat kapağının vidalarını söküp termostatı çıkarıyoruz. Eğer motor sıcak olsaydı su sizi yakardı. Termostatı söküp çıkardıktan sonra Termostat kapağının üstündeki sıvı conta artıklarını temizliyoruz. Burda dikkat etmemiz gereken şey motor bloğuna conta artığı kaçmaması için içten dışarı doğru bezi sürmek.  Kenarlarının çizilmemesi için metal yerini plastik spatula kullanıyoruz. Kalan yerleri kağıt zımpara ile temizliyoruz.Temizledikten sonra yeni termostatı yerine koyuyoruz yanlarına sızdırma yapmasın diye conta sürüyoruz.Sonra diğer kapağı temizliyoruz. Temizledikten sonra kapağı kapatıp vidalıyoruz. Kurumasını bekleyip antifirizini ekliyoruz. Termostat değişimi bu kadar kolay.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.