Templates by BIGtheme NET
Anasayfa / Otomobil / Arabalarda kendiliğinden gazlanma sorunu

Arabalarda kendiliğinden gazlanma sorunu

Arabanızın gaz pedalına basmadan kendiliğinden gaza basılıp çekiliyormuş gibi olması sık karşılaşılan bir sorun. Arabanız özellikle de ısındığında kendiliğinden gaz veriyorsa. Gazdan ayağınızı çekmenize rağmen gaza basmış gibi iniş çıkışlar oluyorsa,  veya vites değiştirme esnasında gaz pedalını bırakınca gaz devri geç düşüyorsa,  yüksek ihtimal gaz kelebeği yada diğer adıyla boğaz kelebeğinden kaynaklı olabilir. Bu arıza farklı şekillerdede kendini gösterebilir. Kısacası gazlanma ile alakalı kontrolümüzün dışında kendiliğinden gerçekleşen olaylarda ilk akla gaz kelebeği gelebilir. Peki bu gaz kelebeğinin görevi nedir?

Boğaz (gaz) kelebeği nedir ? Ne işe yarar ? 

Benzinli yada lpg li motorlarda emme manifoltundan motora girmesi gereken havayı otomatik ayarlayan bir mekanizmadır. Gaz pedalına basma oranımıza göre hava girişi olan kelebeği açar yada kapatır. Motor bloğuna ne kadar çok hava girerse motor o kadar çok gazlanır veya başka değişle devri yükselir. Birde elektronik gaz kelebeği vardır.

Elektronik gaz kelebeği nedir ? nasıl çalışır ? 

Bu kelebekle gaz teli bulunmamaktadır. Gaz telinin yerine gaza basılma miktarını konum sensöründen ECU ya  aktaran, buradan da elektronik gaz kelebeğine elektronik bir sinyal göndererek pedalın basılma derecesine göre kelebeği çeviren bir adım motoru (step motor) bulunur.  En başta gaz pedalı konum sensöründen aldığı sinyali dikkate alır, bu esas sinyaldir.

Bunun dışında motor sıcaklığı, rölanti devri, lambda sensörü, devir sayısı sınırlandırılması, güç sınırlandırılması, ilk hareket durumu, katalitik konvertörün sıcaklığı gibi durumlar da gaz kelebeği açıklığında dikkate alınır. Yani motor kontrol ünitesi, sürücünün gaz pedalına basma miktarı dışında, sensörlerden gelen sinyaller ve ihtiyaç doğrultusunda gaz kelebeğine müdahale eder. Bu müdahale yakıt tasarrufu sağlanmasına da imkan verir ve egzoz emisyonlarının azaltılmasına yardımcı olur.
         İşte bu gaz dengesizlikleri bu boğaz kelebeğinin kirlenmesi, bunun neticesinde kelebeğin rahat hareket edememesi sonucunda olabilir. Yada boğaz kelebeği motorunun arızalanması düzgün çevirememesi neticesinde olabilir. Eğer problem kelebek yuvasının kirlenmesinden oluşuyorsa, Çözüm olarak Temizleme spreyleri kullanılabilir. Boğaz kelebeği motorundan kaynaklanıyorsa bu motoru değiştirmek gerekebilir.  
Boğaz kelebeğinin tamamını değiştirmek isterseniz arabanızın marka ve modeline bağlı olarak 2016 fiyatlarına göre 280tl – 550 tl arasında olduğunu söyleyebiliriz. Eğer sadece boğaz kelebeği motorunu değiştirerek sorunu halledecekseniz buda yaklaşık olarak 40-60 tl arasında bir fiyatı vardır.
Renault Clio da Boğaz (gaz) kelebeği nerede? 
Aşağıda resmini gördüğünüz gibi karbüratör kapağını kaldırdığınızda görürsünüz. Boğaz kelebeğinin bağlı olduğu yeri. Fotoğrafta solda gördüğünüz boğaz kelebeğidir. 
bogazkelebegi2
Kirlenmeden kaynaklı bir sorun ise Servisler 50-60 tl ye temizleyip kalibrasyon ayarı çekebilirler. Fakat normal sanayi ustasına 20 -30 tl ye yaptırırsanız. sadece sprey ile temizler kalibrasyon yapmayabilir ona dikkat etmek gerekir. Eğer sorun motorundan ise sadece motorunu değiştirip denemekte fayda var.  Aşağıda motorunu  ve nereden söküldüğünü görebilirsiniz. Motorununda yukarıdada bahsettiğimiz gibi 40-60 tl arası bir fiyatı vardır kaliteli olanını almanızı tavsiye ederim.
kelebekmotoru
Yaşadığım bir tecrübeyi size aktardım. Umarım faydalı olmuştur. Bloğumuzu beğenmeyi ve takip etmeyi unutmayın.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.