Templates by BIGtheme NET
Anasayfa / Otomobil / Arabam neden zor marş alıyor ? ve stop ediyor
Marş Sorunu

Arabam neden zor marş alıyor ? ve stop ediyor

Arabanız ilk kontakta zor çalışıyor yada hemen ardından stop ediyorsa takip etmeniz gereken adımları bu konumuzda sizlerle paylaşıyorum.

şeffaf yakıt filtresi

İhtimal Motorun periyodik bakımları zamanında yapılmıyorsa veya kalitesiz filtreler kullanıldıysa bir sonraki bakıma kadar filtreler görev yapamaz hale gelir. Hatta motora zarar verebilir. Büyük ihtimalle yakıt filtresi tıkalıdır. Bu da motora yakıt akışını zor bir hale getirir. Yakıt filtresi her araçta farklı yapıdadır ve kontrol etmek zor olabilir. Bazı araçlarda şeffaf yapıdadır ve kolayca kontrol edilebilir. Filtreyi kontrol edin kötü durumda veya eski ise değiştirin yakıt sisteminin havasını alıp tekrar çalıştırın.

hava filtresi

Aynı durum hava filtresi için de geçerli periyodik bakımları aksatılmadan veya kalitesiz hava filtresi kullanılmış olabilir. Hava filtresi kapalı bir hazne içinde muhafaza edilir ve kolayca ulaşılabilir. Filtreyi kontrol edin kötü durumda olan hava filtresi çok kirli tozlu bir durumda olur ve bu motora hava akışına engel olabilir bu durumda yenisi ile değiştirmek en mantıklı seçimdir temizliği bir yerine geri takımınızı tavsiye etmiyorum.

2.ihtimal , yakıt deposundaki havalandırma sisteminin tıkalı olmasıdır. Yakıt deposunda bir havalandırma sistemi bulunur. Bu sistem depo yakıt doldurulduğunda içeri giren yakıtın hacmi kadar havanın dışarı çıkmasını sağlar.

Aksi takdirde deponun içine yakıp da olmayacaktır veya zor dolacaktır. Bu havalandırma sistemi aynı zamanda depodan yakıt pompalanarak motor iletilmesinde önemli bir rol oynar. Depodan çekilen yakıtın hacmi kadar havanın depoya dolması gerekir yoksa vakum etkisi oluşur ve depodan yakıtı çekebilmek için çok yüksek basınç gerekir. Ve bu basınç sayesinde deponun şekli değişir. Bu havalandırma sistemi olmasaydı deponun bir balon gibi esnek olması gerekirdi. Havalandırma sistemi çok nadir bir şekilde tıkanır. Ama yine de tıkandığı vakaları gördüm. Havalandırma sisteminin temizleyin ve sistemi kontrol edip tekrar çalıştığında pompanın yakıt akışından emin olun.

emme ve egzos sistemi

3. ihtimal, Emme ve egzoz sistemi arızalı olabilir yakıt veya hava sızdırıyor olabilir Kontrol edip Kaçak olup olmadığını yüzeysel hasar olup olmadığına bakın eğer bir sorun fark ederseniz işin uzmanına danışmalısınız. Yakıt kaçakları aracın yanmasına can ve mal kaybına sebep olabilir.

4. ihtimal Motor ilk marşı zor alıyor ve stop etmeden çalışmaya devam ediyorsa maaş devri düşük olabilir. Marş devrinin düşük olması çok yaygın görülür.Devrin düşük olma sebepleri başlıca şöyledir;

a) Eski bir aküye sahipseniz akü şarjsız olabilir. Aküyü üzerindeki led göstergeden kontrol edin ve gerekli ise şarj edin. Yeni akü almanız gerekebilir.

b)Yeni bir aküye sahipseniz ve yine de led göstergesi boş gösteriyorsa araçta sürekli çalışan küçük ve ışık olabilir, bu da aküyü bitirebilir.

c)Diğer ihtimalde aracın alternatörün de bir sorun vardır, aküyü şarj etmiyordur.

d) Marş motoru ile ilgili sorun olabilir en yaygın görülen sorun marş motorunun kömürünün bitmek üzere olmasıdır. Söküp kontrol edin ve yeni kömür ile değiştirin. Bu kömürler oldukça ucuzdur.

e) Aküyle marş motoru arasındaki bağlantıda yanlışlık olabilir yada uçları kirli, oksitli olabilir. Temas yüzeyinde sorunlar olabilir. Temiz ve sağlam olduğunu kontrol edin

f) Yanlış motor yağı seçilmiş olabilir. Motor yağı seçimi motor sağlığı için çok önemli bir konudur. Genellikle motor tipine göre seçilir. Ama çok sıcak veya çok soğuk iklimlerde farklı tip motor yağı kullanılabilir. Sıcak bir iklimde kalın bir yağ kullandıysanız ve soğuk bir iklime geçiş yaptıysanız marş motoru ilk hareketi vermekte zorlanacaktır. Kolay kolay dönemeyecektir. Aracınızın el kitapçığının teknik kısmında araç motorunda kullanılması gereken yağ tavsiye edilir. Doğru yağ kullandığınıza emin olun.

g)Motor ilk maaşı zor alıyor ve sarsıntılı çalışıyorsa ateşleme sistemi ile ilgili sorun olabilir. Benzinli bir motorda sahipseniz endüksiyon bobininden bujilere kadar kontrol etmeniz gerekir. Enjeksiyon veya enjektörlerde de sorun olabilir.

Mesut Dündar Ustadan alınmadır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.