Templates by BIGtheme NET
Anasayfa / Otomobil / Bujiler nasıl temizlenir ?

Bujiler nasıl temizlenir ?

Buji temizliği yapmak neden önemli  ? Buji temizliği yapmak kolay mı ? Buji temizliği nasıl yapılıyor ? Bu ve buna benzer soruların cevabı konumuzun devamında ayrıntılı açıklanmıştır.

Buji nasıl sökülür  ? 

Bujiler uygun bir lokma anahtarla sökülür. Bujiye özgü bir buji lokması vardır. Piyasada rahatlıkla bulabilirsiniz. 16 mm lik bir lokmadır. Buji yi bu lokma sayesinde kolaylıkla sökebilirsiniz.  bujiyi sökmeye başlamadan önce buji kablolarını sökmeniz gerekmektedir. Buji kablolarını çıkardıktan sonra buji lokması ile çevirerek sökme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.  Aşağıdaki fotoğrafta sökme işlemi görüntüleniyor.

bujisokme

sökme işlemini bitirdikten sonra sentil çakısı yada sentil anahtarı olarakta bilinen birçok yerde rahatlıkla bulabileceğiniz bir alet ile bujilerin tırnak aralığını ölçeceksiniz. Genellikle 0,05 mm kalınlığından 1 milimetre kalınlığa kadar farklı çelik uçtan meydana gelen bu sentil çakısını piyasada yaklaşık 25- 35 tl arasına bulabilirsiniz .

Aşağıda fotoğrafta gördüğünüz sentil çakısını buji tırnak arasına en kalın olan 1 milimetreden başlayarak geçiriyorsunuz. Bujilerin tırnak aralığının yaklaşık kaç milimetre olduğunu bulacağız.

sentil

sentil çakısının tırnak arasından hafifçe sürterek geçmesi gerekir. Çok bol olması yada çok dar olması iyi değildir. Bütün bujiler aynı tırnak aralığında olmalı. En küçük sentil anahtarı hangi bujiden hafif sürterek geçiyorsa onu baz alarak diğer bujilerin tırnak aralarını aynı şekilde geçecek şekilde zımpara ile temizlemek gerekiyor. Metal telli fırça yardımı ile de bujinin üzerini temizleyebilirsiniz. Bujilerin aslında biz orta elektrodu ve şasi elektrodunu temizliyoruz. Aşağıdaki buji yapısı fotoğrafında bu elektrodları daha net görebilirsiniz. Bu elektrodlar zamanla karbonlaşabilir. buda elektrik ateşlemesine engel olur.

bujisemasi

Kaç çeşit buji vardır ? 

Bujiler yukarıdaki şekilde görmüş olduğunuz orta elektrodun çeşidine göre 3 e ayrılır. Bunlar :

Klasik buji : Orta elektrodu nikelden oluşur.

Platin buji : orta elektrodu platinden oluşur.

iridyum buji : Orta elektrodu iridyumdan oluşur.

Bujinin görevi : Yanma odasındaki hava ve yakıt karışımını ateşleyerek yanmayı sağlamaktır. Bujiler belirli bir sıra ile çalışırlar. Eğer bujiler düzgün bir sıra ile çalışmazsa motorunda çalışması düzgün olmaz.Bujilerin teknolojisi ilerledikçe uzun ömürlü daha dayanıklı metallerden oluşan bujiler satılmaktadır. Platin ve iridyum bujiler şuanki son teknoloji bujilerdir. Klasik bujiye göre fiyatı daha yüksektir.

Şunuda aklımızda bulundurmamız gerekir. Aracın performansını sadece bujileri temizleyerek yada değiştirerek arttıramazsınız. Yani araç performansı sadece bujilere bağlı değildir.

LPG li araçlarda nasıl bujiler kullanılıyor ? 

LPG araçların farklı bir buji kullanmasının nedeni LPG li motorlar diğer yakıtlı motorlara göre daha yüksek bir kıvılcıma ihtiyaç duyarlar. Benzinli araçlarda, benzin yanma odasına girdiğinde sıcaklıktan dolayı benzinde bir buharlaşma meydana gelir. Bu buharlaşma bujilerin kısmen soğutulmasını sağlamaktadır. Bu olaya besleme soğutması ismi verilir. LPG sıvı olmadığından kuru yanar. Bu yüzden bir buharlaşma ve bunun neticesinde besleme soğutması görülmez. O yüzden de LPG li araçlarda bujilerin ömrü daha kısa olur. Bundan dolayı LPG li araçlarda LPG li araçlara özel bujileri kullanmakta fayda vardır. LPG li araçların elektrodlarının arası ateşlemenin daha yüksek olması açısından daha yakındır.

Motor bloğunda çoğu zaman bujilerin olması gereken tırnak aralığı yazmaktadır. Dikkatli bakıldığında görülebilir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.