Templates by BIGtheme NET
Anasayfa / Otomobil / Motora kedi girmesi engellenebilir mi?

Motora kedi girmesi engellenebilir mi?

Belki de bin de bir ihtimal başınıza gelebilecek bir olay ama tedbir almazsanız sonuçları sizi çok üzebilir. Neden mi bahsediyoruz ? arabanızın kaputunun içinde saklanıp uyuyan bir kediden. Bu durum kedinin yaralanmasına, hatta ölmesine neden olabilir.  Özellikle kış aylarında bu olaya daha çok rastlandığını düşünüyorum. Kediler araba kaputunu soğuktan koruyan bir sığınak gibi kullanabiliyorlar.

Bir arkadaşımın başına gelen olayı aynen aktarıyorum. Sabah işe giderken arabasına binip kontağa basıyor. Kaputun içinden sanki bir kediyi kuyruğundan tutup yere vurmuşsun da, can havliyle bağırıyor gibi ses geliyor. Arabayı hemen stop edip kaputu açıyor. Allah’tan kediye birşey olmamış, kaputu açmasıyla fırlayıp kaçması bir oluyor. Arabanın V kayışı çıkmış araba çalışmıyor. Tamirci çağırıp V kayışını tekrar taktırmış.

Yaşadığı bu tecrübeden sonra aynen şunları söylüyor. Arabayı çalıştırmadan önce bir kere kornaya basarsak kedi korkup kaçabilir. Kaçmasa bile kornadan sonra kedi varsa hareketlerinden veya sesinden anlayabiliriz.

Peki kedinin motora girmesini önleyebilecek bir çözüm varmı ?

Aslında bu soruna kesin bir çözüm yok ama bazıları karter koruma kapağından bahsediyor. Tamamen alt tarafı kapatmıyor karter kapağı ama girecek alanı daraltıyor en azından.    Karter koruma kapağı, motorun altında bulunan yağ deposu (karter) nu yolda alttan kartere çarpıp delerek büyük hasar vermesine karşı koruma görevi yapıyor. Plastik ve Sac olarak iki tipi var. Sac karter kapağını  öneriyorlar sağlamlık açısından.  Sac olanının piyasa fiyatı 80 – 90 tl arasında.

Sonuç olarak arabayı çalıştırmadan kornaya basabilir kaputa birkaç kez vurup kaçırabilir yada karter kapağı taktırarak hem karteri koruyup hemde kedinin girmesini zorlaştırabilirsiniz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.