Templates by BIGtheme NET
Anasayfa / Otomobil / Opel corsa vites kolunun boşa çıkması

Opel corsa vites kolunun boşa çıkması

Daha önce 2006 model 1.3 Opel Corsa cdti sahibi bir kişi olarak size vites kolunun boşa çıkması sorunu ile ilgili yaşamış olduğum tecrübeyi aktarmak istiyorum. Eğer otomobilinizin vitesi sağa ve sola yaylanmıyorsa, yani sola ve sağa çektiğinizde kalıyor kendini geri ortaya çekmiyorsa endişelenmeyin. Çözüm aslında çok basit.

Ben bu durumla karşılaştığımda vitesi 1 ve 2 ye takamıyordum. Sadece 3 e takıyordum. 3. vitesle zorda olsa kalkmayı başararak tamirciye kadar gittim. Tamirci tanıdığım biriydi. Masraf çıkaracak diye düşünmüştüm. Problemi söylediğimde tamircim, kaputu açarmısın dedi. Açtım, eli ile motorun içinde kısa süre bir şey yaptı gidebilirsin dedi. Problem neymiş dedim bunlarla vites mekanizmasında bir plastik aktarma kolu oluyor o çıkıyor yerinden dedi. Senin parçada aşınmış yerinden çıkmış dedi.

Yeni vites mekanizması tamir takımı alarak değiştirtebilirsin dedi. Yada sadece o kolu bulabilirsen o şekilde de problemin hallolur dedi. Vites mekanizması tamir takımını onlineyedekparca.com sitesinden fiyatına bakabilirsiniz.
Yukarıda görmüş olduğunuz vites aktarma kolunu kaputu açıp görebilirseniz yuvasına kendiniz takıp yolunuza devam edebilirsiniz. Sanayiden bunun tek parçasını da bulmanız mümkündür.

Wikipedi adlı kaynaktan :

Şanzıman ya da vites kutusu, motordan, baskı balata (kavrama) yolu ile aldığı hareketi istenilen tork değerinde, şaft veya diferansiyele ileten aktarma organıdır.

Şanzıman sözcüğü; Fransızca kökenli olup aslı Boite de changement de vitesse’dir (Okunuşu: Buat dö şanjman dö vites). Fransızcadaki kelime anlamı “Hız değiştirme kutusu”dur. Dilimize sadece “şanjman” sözcüğü alınmış ve “şanzıman” şeklinde değişikliğe uğrayarak Türkçeleşmiştir. Bazı kişiler “şanzuman” şeklinde söylemeye alışmış olabilir.

Bir yorum

  1. Merhaba verdiğiniz bilgiler gerçekten faydali oldu yolda kalmaktan kurtulduk sayenizde çok tesekkur ederim.allah razı olsun.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.