Templates by BIGtheme NET
Anasayfa / Otomobil / Şanzıman arızası nasıl anlaşılır ?
Şanzıman Arızası
Şanzıman bozulması

Şanzıman arızası nasıl anlaşılır ?

Şanzıman arızalarını manuel ve otomatik şanzıman arızaları diye ikiye ayırarak ifade etmek istiyorum. İlk önce manuel şanzıman arızalarına değinelim.

Manuel şanzımanlarda arızalar daha kolay tesbit edilir ve çözümü daha kolaydır. Şanzıman arızalarının en çok görüldüğü neden, mekanik aşınmalar değil, hatalı kullanımdan kaynaklı arızalardır. Hatalı vites değiştirme, debriyajın kullanımından kaynaklı kullanıcı hataları ve trafiğin yoğun olduğu zamanlarda kullanıcıların yaptığı hatalar.

Manuel şanzıman arızasını nasıl anlarız ?

Manuel şanzımanın en çok bozulan parçaları, baskı balata , senkromeç  ve dişlidir. Bu bozulan parçalar farklı belirtiler gösterir. Bu nedenle ayrı ayrı bozulan parçaların vermiş olduğu belirtileri inceleyeceğiz. En çok bozulan parça olan baskı balatadan bahsedelim. Şanzımandan Neden Ses Gelir Bu Belirtilerden Anlayabilirsiniz.

Baskı balatanın bozulduğu nasıl anlaşılır ?

Manuel şanzımanlı arabaların en çok arıza verdiği parçalardır. Ortalama ibr baskı balatanın ömrü 60000 km civarındadır. Lakin kaliteli bir kullanım ile bu süre 100 000 km lere kadar çıkabilir.Baskı balata ömrünü tamamladığında aşağıdaki gibi belirtiler vermeye başlar.
• aniden hızlanırken debriyaj kaçırma yapar
• Yokuş yuları çıkarken araba hızlanamaz.
• Araba hızlanma konusunda atik değildir.
• Vites geçişlerinde zorlanmalar olur
• Arabanın çekişi düşer
• Arabanın performansı düşer
• Yakıt tüketimi artar
• Debriyaja basakern yada çekerken ses gelebilir.

Senkromeçin bozulduğu nasıl anlaşılır ? 

Senkromeç

Senkromeç

Vites geçişlerini koordine eden parçadır. Baskı balatadan sonra en sık bozulan parçadır.  Hatalı vites geçişleri ani vites değiştirmeler gibi kullanıcı hataları parçanın bozulmasına neden olabilir. Senkromeç bozulduğunda aşağıdaki belirtileri verir.

Viteslerin zor geçmesi
• Vites değiştirirken Ses ve Titreşim
• bazı viteslerle cartlama ses ve titreşim.

arabayı bu şekilde kullanmaya uzun zaman devam edersek diğer parçalardada hasar olmaya başlar.  O yüzden bu belirtiler varsa vakit kaybetmeden tamir ve bakımı yaptırmak gerekir.

Otomatik vites şanzımanı arızası

Normalde halk arasında otomatik vites araçların şanzımanı daha çabuk bozulur diye bilinir, fakat bilinenin aksine en az manuel kadar problemsiz ve dayanıklı şanzımanlardır. Fakat otomatik vites kullanıcıları kullanım hassasiyetine dikkat etmediği için problemler ortaya çıkabilir.

Otomatik şanzımanı bozabilecek sürüş hataları 

Vitesi vites değiştirme tuşuna basmadan değiştirmek,
Ani kalkışlar yapmak,
El freninden önce P konumuna almak (Özellikle Rampalarda) gibi nedenlerden sıklıkla karşılaşılmaktadır.

Otomatik vites şanzımanı bozulduğu nasıl anlaşılır ?

Arabanız aşağıdaki normal otomatik viteslerdeki gibi davranması gerekiyor. Aşağıdaki  davranışlardan biri yada birkaçı eksikse bozuk olduğunu söyleyebiliriz.

Arabayı d konumuna aldığınızda gaza basmasanız bile bir miktar ileri gitmesi gerekir.

Yokuş yukarı pozisyonda arabanız d konumunda iken arabanız bir miktar ileri gitmeli yada olduğu konumu koruyacak şekilde geri kaçırmamalıdır.

D konumunda seyrederken  vites geçişleri arasında hissedilir vuruntu ses yada titreşim olmaması gerekir.

Vites mandalı düzgün çalışması gerekir.

Araç Hareket halinde iken tüm viteslerde şanzıman sesi stabil olması, farklı uğultu yada titreşimler olmaması gerekir

Bu belirtiler sizin rahat bir şekilde gözlemleyebileceğiniz şekildedir. Birde sizin farkedemeyeceğiniz sorunlar olabilir. PEriyodik bakımları esnasında kontrol ettirmenizde fayda var.

Sonuç olarak ; 

Arabanızdan net belirti gelene kadar kontrolünü yaptırmamak bir hatadır. Belirli periyodik zamanlarda şanzımanıda kontrol ettirmek gerekir.

Otomatik vites yada triptonik vites ( yarı Otomatik olarakda geçiyor) araçl alırken sadece computest raporlarına güvenmemeli, ayrıca bir şanzıman ustasına gitmelisiniz.

Bir yorum

  1. Mrb ben bugun Ford tourneo markalı araçla pirketin üzerinden geçtim o da sofor tarafı ön lastik tarafindan taş parcalandi araba servise gitti arabayı 1.viteste iken gidiyor ama tam güç gtrmyr geri vitese aldiniz saniyorsunuz ama araba 4.vitese gecyr direk atmiyor direk ona gecyr sanzimanmi dagilmis alttan yağ falanda akmiyor lütfen bu konuda yardımcı olursaniz sevnrim

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.