Templates by BIGtheme NET
Anasayfa / Teknoloji / Siber Güvenlik / Hacker Nedir?

Hacker Nedir?

Hacker, TDK ya göre Bilgisayar ve haberleşme teknolojileri konusundaki bilgisini gizli verilere ulaşmak, ağlar üzerinde yasal olmayan zarar verici işler yapmak için kullanan kimse dir. Açıkçası ben bu tanıma katılmıyorum çünkü birazdan size bir yazı göstereceğim orda bilgisayarla uğraşan insanların türleri yazıyor.

Hacker Türleri

Beyaz Şapkalı Hacker (White Hat): Bilgi ve becerilerini sistemin iyiliğine kulanan kişilerdir. Bilgi ve birikimini sisteme zarar vermek için değil tam aksine güvenlik açıklarını tespit edip düzeltmeye çalışırlar.

Siyah Şapkalı  Hacker (Black Hat): Bilgi ve becerilerini sistemin kötülüğüne kullanan kişilerdir. Sisteme zarar vermek onların temel görevidir. Çoğunlukla bu işleri eğlence, politika vb. gibi işler için yaparlar. Bunlara bulaşmanızı önermem çünkü bunlar gerçek anlamda hackerlardır.

Gri Şapkalı Hacker (Gray Hat): Bilgi ve becerilerini sistemin hem iyiliğine hemde kötülüğüne güdeyen kişilerdir. İyilikle kötülüğün arasındaki ince çizgide duran hackerlardır.

Phreaker: Size bir sorum var, telefon hackerı olurmu? Evet olur adı Phreaker’dır. Hackerlara benzerler.

Cracker: Paralı programları crackleyip* insanlarla paylaşanlara denir. Bir yerden bilgi kaçakçılığı yaptıkları için siyah şapkalı hackerdır.

Hani başta TDK nın tanımı vardı hatırladınızmı? O tanım hackerın asıl tanımına uymaz çünkü beyaz şapkalı hacker bilgi kaçakçılığı yapmaz. Hackerlığı bulan millet Amerika olduğu için beyaz şapkalı hacker hackerdır. Bu yüzden hacker ın asıl tanımı şudur: Bilgisayar hakında hertürlü bilgiyi hertürlü açığı kullanabilen kişilerdir.

Bu yazımda Hacker ın ne olduğunu anlattım. Kendinize iyi bakın, hoşçakalın.

 

Crack*: Crack dediğimiz olay, orjinal olmayan, Program, Oyun ,vb.  gibi uygulamaları Orjinal yapmamıza yarayan korsan dosyalardır.

 

 

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.