Templates by BIGtheme NET
Anasayfa / Teknoloji / TeknoHaber / Bir bakışınızla ödeme yapabilirsiniz
bakışınız ile ücretini ödeyin
yüz ile ödeme yapma

Bir bakışınızla ödeme yapabilirsiniz

Çin’de geliştirilen görüntü işleme ve yüz tanıma sistemleri şimdiler de hayatın birçok alanına yaygınlaştırma aşamasında. Bu yüz tanıma sistemleri ile ödeme yapabilir, metro müze v.s gibi yerlere giriş yapabilir, en önemlisi ise suçluları kolaylıkla takip edebilirsiniz.

Geliştirilen face++ isimli uygulama yüzde 82 ayırt edici noktayı tarama yapabiliyor. Taramayı çok hızlı gerçekleştiren bu uygulama hızla yürürken bile  yüzünüzü  yüzde 90 lara varan doğruluk ile tarayabiliyor. Son yıllarda zaten var olan yüz tanıma sistemini çin birçok alanda kullanmayı planlıyor. Mağazalarda, bankalarda, ulaşımda, güvenlik güçlerinde v.s. gibi birçok alan için bu altyapı kurulmaya çalışılıyor. Tabi bu işin birde veritabanı boyutu var.

Ülkemizde yüz tanıma sistemi özellikle ösym nin e-sınav isimli merkezlerinde yaygın olarak kullanılıyor. Adaylar turnikelerden kameraya bakarak yavaşça geçtiğinde sistem öğrenci için login oluyor sınava geldiği bildirimi sisteme kayıt ediliyor.

Bir kişinin fotoğrafı göstererek sistemi kullanması gibi bir güvenlik açığını önlemek içinde, tasarladıkları canlılık testinde tarama esnasında başını kaldırma, sağa veya sola başını çevirme yada konuşma yapması gibi küçük hareketler yapması isteniyor.yüz tanıma

Pekin üniversitesinde Doçent Doktor Shiliang Zhang yüz tanıma pazarının hızla büyüdüğünü söylüyor. Çin’de güvenlik çok önemli.  Çin’de birçok

yüz algılama şirket bu yüz tanıma sistemleri üzerinde birbiri ile yarışıyor.

Bazı yerleşim sitelerinde erişim sağlamak için yüz tanıma yöntemini kullanıyor ve mağazalar ve restoranlar müşterinin deneyimini iyileştirmek için teknolojiye bakıyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.