Templates by BIGtheme NET
Anasayfa / Teknoloji / Yazılım Rehberi / Hardiskteki aynı dosyaları temizlemek
DupeGuru ne işe yarar

Hardiskteki aynı dosyaları temizlemek

Hardiskiniz de bir dosyadan birden fazla yerde olma olasılığı çok fazladır. Tabi böyle oluncada sisteminiz gereksiz yere şişiyor, depolama alanınız doluyor. Bunları tek tek tespit edip temizlemek bir hayli zamanınızı alacaktır. Bazı dosyalar çok derinlerde bulunur. Onları tesbit etmek baya uğraştırıcı olur. Sisteminizde yer alan bu gereksiz kopya dosyaları temizlemek için bir paket program varmıdır ? Hemde birsürü var ve bunlardan biriside DupeGuru dur.

DupeGuru nasıl bir programdır ? 

DupeGuru Sisteminizi tarayıp birbirinin benzeri kopyaları otomatik olarak tesbit etmenizi ve bunların içinden istediklerinizi temizlemenize yarayan paket bir programdır. Windows , Ubuntu, Mac ve Linux işletim sistemlerinde çalışabilen bu programı kendi sitesinden ücretsiz indirebilirsiniz.

DupeGuru ile nasıl temizleme yapılabilir ? 

Programı kurduktan sonra giriş ekranında taranmasını istediğiniz klasörleri seçebilmek için + tuşuna basmanız gerekmektedir. Ardından scan tuşuna basarak tarama yaptırabilirsiniz. Tarama sonucunda mavi ile çıkan dosyalar orjinal dosyaları temsil ederken onun altındakiler ise kopyalarını göstermektedir. Silinmesini istediğiniz kopyaların kutucuğunu işaretleyerek silebilirsiniz. Tamamını silmek isterseniz CTRL + A tuşuna basarak tüm kopyaları seçmenizde mümkündür. Programın indirip kurulması ve nasıl kullanıldığı ile ilgili videolu gösterimi aşağıdan izleyebilirsiniz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.