Templates by BIGtheme NET
Anasayfa / Teknoloji / Nasıl yapılır / Tinkercad dişli çark nasıl yapılır?

Tinkercad dişli çark nasıl yapılır?

Tinkercad online uygulamasının en işe yarar kısmı belkide budur. Robotik projelerde en çok lazım olan dişli çarklar, mekanik kollar ve benzeri modelleri tinkercad ile basitçe tasarlayabilirsiniz. Bu konumuzda da sizlere basit bir dişli çark nasıl yapılır bunu göstereceğiz. Ben dişli sisteminin her dişini ben bir eşkenar yamuk kullanarak yaptım. Dikkat etmeniz gereken nokta ilk dişini yaparken mümkün olduğu kadar küçük yapın.

Normalde tinkercad de nesneler kendi etrafın da dönerler. Dişli yaparken ise bize gerekli olan her dişin bir dairenin çevresine eşit aralıklarla yerleştirmek. Bunu yapabilmek için yamuğun karşısına sanki bir dönme referans noktasıymış gibi minik bir daire koydum. Ardından bu ikiliyi adjust ile ortalayıp grupladım. Geriye sadece bunu alt tuşuna basını tutarak çevirmek kaldı. Daha evvelki dersimizden de bildiğiniz üzere alt tuşuna basarken çevirirseniz modelin kopyasını çıkarıp çevirmiş olursunuz.

Burda dikkat etmeniz gereken dairenin 360 derece olduğunu unutmamalısınız. Yani eğer eşit aralıklarla dişlileri yerleştirirken 360 dereceye bölünebilen bir aralıkta yerleştirmelisiniz. Örneğin 9 ,18, 27, …. yada 18, 36, 54, olabilir. Yamuğa referans dairesini ne kadar uzak tutarsanız o kadar büyük dişli yaparsınız tabi birden fazla dişlinin birbirine uyması için ilk yaptığınız dişlinin çapı ile dişler arasındaki açı uzaklığı ne ise diğer dişli çarkıda buna orantılı yapmalısınız. Yani Örnek vermek gerekirse, ilk dişlinin çapı 20 ve dişler arasındaki açı farkı 18 ise ikinci çarkı mesela 2 katı çapında yapacaksanız, çapı 40  olduğunda dişler arasındaki açı farkı 9 olmalı. Ters orantılı gibi düşünün. Çapı kaç kat artarsa dişler arası açı farkı o kadar kat azalır.

Şunu söylememize heralde gerek yok uyumlu iki dişli yapacaksanız. iki dişli çarktada ilk yaptığınız örnek dişi Yani eşkenar yamuğu kullanacaksınız.

Bu kadar laf kalabalığından pek bişiy anlamadıysanız birde aşağıda sizin için çektiğim videoyu izleyerek ne demek istediğimi daha iyi anlayabilirsiniz.

Tinkercad ile yapılan modeller nasıl 3D yazıcı dan çıkabilir ?

Robotik projelerinizde dişli çarklara ihtiyacınız olduğunda tinkercad ile istediğiniz ölçü ve şekiller de dişli çark yapabilirsiniz. Bu yaptığınız 3D dişli çark modelini 3D yazıcısı olan bir yerden çıkarttırabilirsiniz. Yapmış olduğunuz 3d modeli 3 boyutlu yazıcının tanıyacağı bir şekilde dosyasını export edebilmek için, önce Design menüsüne oradan da download for 3D printing e tıklayabilirsiniz. karşınıza aşağıdaki gibi bir seçenek çıkacaktır.

uzantisecimi

Buradan 3D yazıcının destekleyebileceği bir uzantıya tıklayıp hazırladığınız 3d modeli indirebilirsiniz. Genellikle çoğu 3d yazıcının desteklediği uzantı .STL uzantısı dır. indirdikten sonra Flash belleğiniz ile götürüp çıktısını alabilirsiniz.

7 yorum

  1. LÜTFEN TEKRAR DENEYİNİZ

  2. hayır paralı değil sadece sayfasından üye olunuyor bu kadar

  3. mustafa serdar karaduman

    Tinkercad paralımı

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.